Reklama

Gorce tematy

  • 23 stycznia 2024
  • 26 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1876

#AktywnaŚroda w tym tygodniu odwołana. Pogoda nie rozpieszcza. Propozycja na sobotę

Ze względu na fatalne prognozy pogody odwołujemy środowe skiturowe wyjście (w dniu 24 stycznia). Synoptycy przewidują deszcz i dodatnie temperatury na poziomie 5-6 stopni Celsjusza. W takich warunkach trudno mówić o przyjemności z przemierzania górskich szczytów po zmroku. Mamy dla Was natomiast propozycję sobotniej wycieczki dla aktywnych.

IMG 7977 2
fot. nadesłane przez czytelnika


Na sobotę, 27 stycznia Łukasz Zacny, autor bloga Szlakami naszego życia, przygotował ponad 20-kilometrową trasę o przewyższeniu grubo powyżej 1000m. Prognozy pogody są obiecujące. Przewidywany czas przejścia to około 7-8 godzin, więc na tą wycieczkę zapraszamy osoby o dobrej kondycji i jeszcze lepszych umiejętnościach narciarskich.


Dlaczego umiejętności zjeżdżania jest tak ważna? Cała idea skituringu polega na podejściu i późniejszym zjeździe. Do góry potrzebna jest kondycja, a w dół umiejętność zjeżdżania. Podczas środowych wycieczek mieliśmy kilka przypadków, że ktoś zapewniał nas, że umie jeździć. Później okazywało się, że uczestnik wycieczki zdecydowanie minął się z prawdą i były spore problemy ze zjazdem w dół, zwłaszcza po średnio przygotowanych lub dzikich trasach. Dlatego jeśli ktoś nie umie jeździć na nartach, najpierw musi solidnie podszkolić się pod okiem instruktora, by później móc swobodnie zjeżdżać po lesie.

Na to wyjście również istnieje możliwość wypożyczania sprzętu z solidnym rabatem. To dzięki współpracy z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego Pamirbike ze Szczyrku, która jest partnerem akcji #AktywnaŚroda (choć tym razem ruszamy w sobotę).

Udział w akcji jest darmowy i ma zadanie promować zdrowy styl życia. Start wycieczki w sobotę, 27 stycznia o godzinie 8.00 spod wypożyczalni Pamirbike przy ul. Salmopolskiej 14 w Szczyrku. Masz swój sprzęt i chcesz dołączyć? Daj nam znać pod adresem aktywnasroda@bielsko.info

Nie masz swojego sprzętu? Przeczytaj uważnie!

Na tę akcję wypożyczysz go z 50% rabatem właśnie w wypożyczalni Pamirbike. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja sprzętu pod numerem +48501504999. Musisz przekazać pracownikom wypożyczalni swój wzrost, wagę oraz rozmiar buta. Jest to konieczne żeby przygotowali Ci sprzęt wcześniej, bo przed samym wyjściem będzie małe zamieszanie. Najlepiej umów to telefonicznie dokładną godzinę odbioru sprzętu!

Tutaj bardzo ważna informacja! Pracownicy wypożyczalni w pierwszej kolejności obsługują klientów na miejscu. Jeśli nikt nie odebrał telefonu, poczekaj cierpliwie. Wkrótce ktoś oddzwoni :)


Pytania, które mogą Cię nurtować i zawczasu odpowiadamy:Co to są narty skiturowe?

Skitury to narty przystosowane zarówno do zjazdów, jak i podchodzenia. Łączą one w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dzięki temu można na nich zjeżdżać np. poza wyznaczonymi stokami i nie korzystać z wyciągów.

Czy muszą umieć jeździć na nartach?

Umiejętności zjazdu z góry są wręcz wskazane. Cała idea skituringu polega na tym, że pod górę wychodzimy, natomiast w dół zjeżdżamy. Nie musisz mieć wybitnych umiejętności, natomiast jeśli nigdy nie miałeś/miałaś nart na nogach, to nie dasz rady. Najpierw musisz podszkolić swoje umiejętności na zwykłych nartach pod okiem instruktora.

Czy udział jest darmowy?

Tak, nie płacisz nic. Jeśli nie masz swojego sprzętu to jednym kosztem jest wypożyczenie kompletu narciarskiego (buty, narty, kijki i foki). Standardowa cena za wypożyczenie kompletu to 140zł. Na akcję #AktywnaŚroda otrzymasz 50% rabat w wypożyczalni Pamirbike przy ul. Salmopolskiej 16a w Szczyrku. Ilość kompletów narciarskich jest ograniczona, więc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Co to są foki?

Są to pasy tkaniny zakładane pod ślizgi (spodnie części) nart, umożliwiające podchodzenie na nartach „pod górę”. Bez nich narta będzie zsuwała się w dół, podobnie jak ma to miejsce, gdy próbujesz pokonać kilka metrów w górę na nartach zjazdowych.

Czy mam opiekę przewodnika?

Każde wyjście ma formę luźnego i niezobowiązującego spaceru. Nie ma opieki przewodnika z punktu widzenia prawa, więc każdy idzie na własną odpowiedzialność. Łukasz, pracownicy wypożyczalni i członkowie naszej redakcji zapewniają, że udzielą wszelkiej niezbędnej pomocy, by wszyscy wrócili bez kontuzji i się nie zgubili. Poruszamy się zawsze popularnymi szlakami i jeśli będziesz słuchać wskazówek, to się nie zgubisz. W razie problemów wszyscy mają telefony i służą pomocą. Warto zainstalować aplikację "Na Ratunek" (aplikacja GOPR).

Jak się ubrać?

Przede wszystkim ciepło i wygodnie. Trzeba zaopatrzyć się bieliznę termiczną, polar i kurtkę zimową. Niezbędne będą ciepłe rękawiczki i czapka. Do plecaka warto spakować drugą koszulkę, drugą bluzę i zapasową czapkę. Po wyjściu na szczyt będziemy spoceni. To dobry moment by przebrać się w suche ubranie i zapewnić sobie komfort termiczny przy zjeździe z górki, gdy wysiłek fizyczny jest mniejszy.

Posłużymy się tutaj przykładem z autopsji przy temperaturze oscylującej w okolicy zera. Do góry tylko koszulka termoaktywna i na to softshell. Do tego nie za gruba czapka, lekkie rękawiczki i komin na szyję. Na początku jest troszkę chłodno, ale po kilku minutach ruchu jest w porządku. Po wyjściu na szczyt znajdujemy miejsce osłonięte od wiatru i zmieniamy ciuchy - zwykły podkoszulek bawełniany, polar i nieprzewiewna ciepła kurtka zimowa. Zakładamy ciepłą czapkę i grubsze rękawice. Dopiero później przygotowujemy narty do zjazdu (otwarcie ski stoperów, zdjęcie fok, przestawienie wiązań i dopięcie butów do zjazdu). Po ponad godzinnej silnej aktywności organizm jest mocno rozgrzany i nie ma problemu z tym żeby na minutę rozebrać górę "do rosołu" na czas przebrania.

Co warto ze sobą zabrać?

Do plecaka warto dodatkowo spakować niewielki termos z ciepłym napojem, powerbank, wodę mineralną, czekoladę i lampkę czołową. Jeśli nie masz swojej lampki, na pierwszy raz możesz wypożyczyć wraz ze sprzętem narciarskim. Przydatny gadżetem jest kask, który chroni naszą głowę przed upadkiem, zimnem i wiatrem. Także możesz go wypożyczyć na miejscu.


Masz dodatkowe pytania? Pisz na aktywnasroda@bielsko.info

Używasz aplikacji Strava? Dołącz do klubu tutaj.


Partnerami akcji "Aktywna środa" jest Wypożyczalnia Sprzętu Narciarskiego Pamirbike oraz Łukasz Zacny, autor blogu fotograficzno-podróżniczego Szlakami naszego życia.


Jak dojechać?sid / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Aktywna środa z bielsko.info" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Aktywna środa z bielsko.info

Zapraszamy Was na cykliczne, wspólne wyjścia w góry na skiturach. Brak sprzętu i doświadczenia nie stanowi problemu. Pomyśleliśmy o jednym i drugim. W każdą środę o godzinie 17.30 spotykamy się pod wypożyczalnią Pamirbike w Szczyrku przy ul. Salmopolskiej 14 (naprzeciwko ośrodka Szczyrk Mountain Resort). Mamy pół godziny na skompletowanie sprzętu i zapoznanie, po czym ruszamy na skiturowe wyjście w Beskidy. Udział we wspólnym spacerze jest darmowy i ma za zadanie promować zdrowy styl życia. Zapisy - aktywnasroda@bielsko.info. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Aktywna środa z bielsko.info" podaj