Reklama

Gorce tematy

  • 5 grudnia 2023
  • 10 grudnia 2023
  • wyświetleń: 17642

Super Puma nad Szczyrkiem. COS buduje nowe wyciągi na Skrzycznem

Przez kilka dni w Szczyrku nad Skrzycznem latał dość duży helikopter, dostarczając na zbocze góry elementy przypominające instalację wyciągu narciarskiego. Jak się dowiedzieliśmy, inwestycję prowadzi szczyrkowski Centralny Ośrodek Sportu. Prace były prowadzone mimo trudnych zimowych warunków.

Aérospatiale/Eurocopter AS332/EC225 Super Puma w Szczyrku - 5.12.2023 · fot. sid / bielsko.info


Na Skrzycznem powstanie nowa kolej kanapowa z siedziskami sześcioosobowymi. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny. Z kolei nowy wyciąg orczykowy będzie miał długość 450 metrów i zdolność do przewiezienia na górę 790 osób w ciągu godziny. Trasa narciarska z homologacją FIS w slalomie gigancie, będzie miała długość 1150 metrów i różnicę poziomów wynoszącą 300 metrów.

Na miejscu ustaliliśmy, że helikopter należy do austriackiej Heli Austria. Jej pracownicy przy realizacji prac współpracują z bielską firmą Helipoland, która odpowiada m.in. za zaplecze techniczne i dostawę paliwa. Ta czerwona maszyna to Aérospatiale/Eurocopter AS332/EC225 Super Puma. To średni, dwusilnikowy śmigłowiec transportowy o udźwigu ponad 4 ton, więc bez problemu radzi sobie ze stalowymi elementami wyciągu narciarskiego. Transport konstrukcji zakończył się we wtorek przed zmrokiem.

sid / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Narty" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Narty

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Narty" podaj