Reklama

Gorce tematy

 • 29 listopada 2023
 • 3 grudnia 2023
 • wyświetleń: 4067

NIK podejrzewa Pudę o korupcję? "Śpię spokojnie"

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z przeprowadzoną kontrolą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jak ustalił TVN24, jedno z nich może być skierowane wobec Grzegorza Pudy. - Nie dopuściłem się żadnych działań, które byłyby niezgodne z przepisami prawa - przyznaje naszemu portalowi poseł z Bielska-Białej.

Clipboard02
Najwyższa Izba Kontroli przygotuje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec m.in. byłego ministra. Media wskazują, że chodzić może o Grzegorza Pudę · fot. Facebook.com/NIKgovPL / facebook.com/ministerpuda


Komunikat NIKOpublikowany w poniedziałek, 27 listopada komunikat NIK brzmi następująco:

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Białymstoku przygotowała - na podstawie kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. w sprawie:

 • Przekroczenia uprawnień i powierzenia pełnienia funkcji Dyrektora NCBiR osobie innej, niż ta, którą wskazała komisja konkursowa;
 • Ujawnienia notatki ze wstępnych ustaleń audytu wewnętrznego NCBiR, która dotyczyła jednego z procedowanych wniosków i obejmowała dane oraz fragmenty nagrań z panelu komisji oceny projektów;
 • Przekroczenia uprawnień i podejmowania działań nakierowanych na zatrudnienie wskazanej osoby na stanowisko dyrektora NCBiR


Zawiadomienia przygotowane zostały w sprawie, jak również w związku z działaniem konkretnych osób to jest: posła do parlamentu europejskiego oraz członka rady ministrów.


TVN: Puda podejrzewany o przestępstwoIzba nie ujawniła nazwisk osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa - mówi się o czynach korupcyjnych - ale nieoficjalne doniesienia podał TVN24. Chodzi o Adama Bielana, europosła i szefa partii Republikanie, Jacka Orła, dyrektora NCBiR oraz Grzegorza Pudę - posła z Bielska-Białej i dotychczasowego ministra funduszy i polityki regionalnej.

Warto dodać, że Puda nie znalazł się w składzie rządu Mateusza Morawieckiego, który został w poniedziałek (27 listopada) zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jego miejsce zajęła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na czym polegała kontrola NIK w NCBiR?Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to agencja wykonawcza, której zadaniem jest przede wszystkim wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii przez polskie przedsiębiorstwa i jednostki naukowe.

Kontrola NIK zakończyła się w październiku br. W artykule "NCBR - miliardy rozdane, innowacyjności brak" zamieszczonym wtedy na stronie Najwyższej Izby Kontroli, czytamy między innymi:

W rezultacie przeprowadzonej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju kontroli, Najwyższa Izba Kontroli wykryła szereg ryzyk i naruszeń w zakresie sprawowania przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej nadzoru oraz wyboru kierownictwa NCBR.

Chodzi m.in. o:

 • nie utworzono komórki nadzoru właścicielskiego w związku z przejęciem przez MFiPR nadzoru nad NCBR w sierpniu 2022 r.;
 • w Centrum trwały prace nad zmianą przepisów, które miały na celu rezygnację lub zminimalizowanie roli ekspertów zewnętrznych w ocenie wniosków o dofinansowanie (np. poprzez zastąpienie ich pracownikami NCBR - ekspertami wewnętrznymi);
 • Dyrektor Centrum zawarł umowy zlecenia i umowy eksperckie z dziewięcioma osobami, bez wiedzy Ministra nadzorującego NCBR. Wynagrodzenie przyznane tym osobom wynosiło od 10 do 24 tys. zł netto miesięcznie;
 • zwolnienie kilkudziesięciu osób zajmujących kluczowe stanowiska;
 • nieformalny wpływ polityków na działalność NCBR;
 • w przeprowadzonym konkursie na Dyrektora NCBR nie powołano na to stanowisko kandydata rekomendowanego przez komisję konkursową, a następnie powierzono pełnienie obowiązków Dyrektora pracownikowi MFiPR;
 • kandydatowi rekomendowanemu przez komisję konkursową na stanowisko Dyrektora NCBR, po uzyskaniu jego rezygnacji z ubiegania się o objęcie funkcji Dyrektora NCBR, powierzono następnie stanowisko Prezesa NCBR+ sp. z o.o., co może wskazywać na mechanizmy korupcjogenne;
 • obchodzono przepisy ustawy o NCBR w zakresie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora NCBR na kolejne 6-miesięczne okresy.


Grzegorz Puda: Śpię spokojnieO odniesienie się do powyższych kwestii poprosiliśmy posła z Bielska-Białej. Poniżej zamieszczamy jego komentarz:

W komunikacie NIK nie zostało wymienione żadne nazwisko, a więc trudno się merytorycznie odnieść do stawianych tez.

Niestety, od kilku miesięcy jestem atakowany przez nieprzychylne rządowi premiera Mateusza Morawieckiego media, które działają w sposób nieuczciwy, uciekają się do manipulacji i - mam pełne przekonanie - realizują zadania polityczne. To istotny aspekt, zwłaszcza, że - mam pełne przekonanie - nie dopuściłem się żadnych działań, które byłyby niezgodne z przepisami prawa. Śpię spokojnie. Proszę zwrócić uwagę, że większość zarzutów, które pojawiają się w sprawie NCBR dotyczą okresu, kiedy nadzór nad Narodowym Centrum sprawował sekretarz stanu w MFiPR [Jacek Żalek - dop. red.] posiadający odpowiednie pełnomocnictwa.

Po pierwszych sygnałach o możliwych nieprawidłowościach w NCBR, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zostały podjęte niezwłoczne decyzje o przeprowadzeniu kontroli w NCBR. Co ważne, działania MFiPR w NCBR były przeprowadzone za wiedzą Komisji Europejskiej.

Co się tyczy konkursu na dyrektora NCBR - wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. Rozstrzygnięcie konkursu może się komuś podobać lub nie, ale nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że doszło w tym zakresie do złamania prawa. Niestety, sprawa NCBR została wykorzystana w kampanii wyborczej przez ówczesną opozycję. Ujawnione w październiku nagrania nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że NIK wszelkimi możliwymi metodami próbowała wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych w Polsce, robiono to do ostatniego dnia kampanii wyborczej. Co ciekawe, posłowie KO Szczerba i Joński, którzy szumnie zapowiadali niezwłoczne kontrole poselskie w MFiPR w końcu do mojego biura nie trafili i takiej kontroli nie przeprowadzili. Czy to dziwi? Nie dziwi. Po prostu skończyła się kampania wyborcza.

Grzegorz PudaPoseł na Sejm RP, były minister funduszy i polityki regionalnej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.