Reklama

Gorce tematy

  • 19 września 2023
  • 24 września 2023
  • wyświetleń: 10333

[FOTO] To będzie miejsce spotkań ze szczyptą kultury przy dobrej kawie i pysznym cieście

W Bielskim Centrum Kultury od wielu lat można spotkać się na kawie, zjeść pysze ciasto i podyskutować. Kawiarnia „Cafe Maria” otworzyła się właśnie w nowej odsłonie i powitała pierwszych gości, spragnionych uczty dla duszy i ciała. Na otwarciu zagrał i zaśpiewał Roman Frankl - syn wybitnej artystki, który z kawiarnią "Cafe Maria" podzielił się przepisem na sernik swojej mamy. Ciasto jest delikatne, kremowe i rozpływa się w ustach. Wszystko wskazuje, że w menu będzie dostępne na stałe.

"Cafe Maria" w nowej odsłonie. Sernik według przepisu Marii Koterbskiej rozpływa się w ustach - 19.09.2023 · fot. sid / bielsko.info


Kawiarnia "Cafe Maria" to nieodłączna część Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej od samego początku jego istnienia. Nazwa kawiarni upamiętnia naszą wybitną artystkę, Marię Koterbską, która wniosła niezwykły wkład w rozwój bielskiej sceny artystycznej. Początki kawiarni sięgają 1981 roku, a od tamtej pory przeszła liczne metamorfozy. Obecnie odbywają się tu ankiety i wystawy.

- Jest to kolejny dowód wdzięczności dla Pani Marii za to, że sławiła nasze miasto na całym świecie i mimo wielu, wielu propozycji nigdy nie zostawiła naszego miasta. Zawsze tu wracała, nawet z najdalszych zakątków kraju i świata. To sobie cenimy. Pani Maria Koterbska jest patronem tego miejsca (Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej - przyp. red.) - mówił Jarosław Klimaszewski, Prezydent Bielska-Białej. Włodarz miasta uchylił rąbka tajemnicy, że podczas przyszłorocznych obchodów setnych urodzin artystki, które odbędą się w naszym mieście, zostanie odsłonięty pomnik Marii Koterbskiej w skali 1:1. Rzeźba została zaakceptowana przez rodzinę zmarłej artystki, a jej tworzeniem zajmuje się znana bielszczanom artystka Lidia Sztwiertnia.

Przez lata kawiarnia była miejscem spotkań, rozmów i inspiracji dla widzów, artystów oraz mieszkańców Bielska-Białej. Chętnie odwiedzają ją widzowie, ale także artyści. Aby sprostać oczekiwaniom gości i zapewnić odpowiednią atmosferę dla kulturalnych wydarzeń, przeprowadzono w jej wnętrzu prawdziwą rewolucję. Aranżacja zachwyca swoim stylem, który łączy elementy retro z nowoczesnością. Wnętrze wypełniły ciepłe kolory, które tworzą wyjątkowy nastrój. Zmieniła się również strefa zamówień, a całości dopełnił niebieski bar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. To idealne miejsce, aby cieszyć się filiżanką aromatycznej kawy czy też sernikiem, z wypieku którego słynęła sama Maria Koterbska.

Na otwarciu nowej wersji „Cafe Maria” nie mogło zabraknąć muzycznych uniesień. Podczas otwarcia kawiarni zaśpiewał i zagrał Roman Frankl - syn Marii Koterbskiej. Wraz z nim zaśpiewała Iwona Loranc, aktorka i piosenkarka z Bielska-Białej, na co dzień związana z z Teatrem Buffo i Teatrem Komedia w Warszawie. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpiła Urszula Dudziak - bielska piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów zaprezentowała największe przeboje. Bilety na wydarzenie rozeszły się tak szybko jak sernik według przepisu Marii Koterbskiej serwowany gościom wydarzenia, czyli bardzo szybko.

sid / bielsko.info

źródło: P.S.Więzik, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj