Reklama

Gorce tematy

  • 11 września 2023
  • 14 września 2023
  • wyświetleń: 11831

Pierwszy przetarg w sprawie budowy BDI. Znamy zakres prac

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na jesień tego roku planuje ogłosić przetarg na wykonanie badań geologicznych gruntów, na których miałaby być budowana Beskidzka Droga Integracyjna. Na start prac budowlanych trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Jest ważna decyzja dotycząca BDI. Kiedy rozpoczną się prace?
Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie badań geologicznych gruntów pod budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej · fot. GDDKiA


Ponad 6,5 tys. odwiertów na 75 kilometrachJak informuje nas Kacper Michna z GDDKiA Oddział w Krakowie, prace geologiczne mają się rozpocząć w przyszłym roku - dokładny termin zależy od rozstrzygnięć przetargowych. Znamy jednak ich zakres.

- Wykonawca przeprowadzi badania geofizyczne metodą elektrooporową i sejsmiczną. Te metody badań pozwalają poznać w pewnym przybliżeniu budowę geologiczną obszaru. Następnie prowadzone będą badania geologiczne - planujemy wykonanie ponad 6,5 tysiąca odwiertów. Średnia głębokość jednego odwiertu to 11 m, ale w razie potrzeby (np. w przypadku trudnych warunków geologicznych) możemy wiercić do 30 m. Łączna długość wszystkich odwiertów to ok. 75 km. Ostatnia część badań to sondowanie. Specjalne sondy zostaną umieszczone w gruncie na średniej głębokości 13 m. Ich zadaniem jest zbadanie, jaki opór stawia grunt i jaką ma nośność - wyjaśnia Michna.

Dyrekcja zakłada, że ogłoszenie przetargu na samą budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (łączącej Bielsko-Białą z Głogoczowem i dalej w kierunku Krakowa) odbędzie się dopiero pod koniec 2025 roku. Tym trudniejsze jest oszacowanie kosztorysu tej inwestycji. - Nie znamy jeszcze między innymi dokładnych założeń projektów mostów, wiaduktów i estakad, które trzeba zbudować na tej trasie. Tego rodzaju obiekty w istotny sposób wpływają na koszt inwestycji. BDI będzie miała długość prawie 61 km. Dla porównania, budowa ponad 55-kilometrowej drogi S7 od Moczydła do węzła Kraków Nowa Huta to koszt ok. 3 miliardów zł - tłumaczy przedstawiciel GDDKiA.

Mieszkańcy Hałcnowa zaniepokojeniPlanowaną inwestycją zaniepokojeni są mieszkańcy Hałcnowa, przez osiedle których ma przebiegać BDI. - Dla nas najistotniejsze jest, w jaki sposób nudowa drogi. - wpłynie na nasze codzienne życie, czy na pewno zostaną przyjęte takie rozwiązania, które odciążą ruch przez naszą dzielnicę, oraz, biorąc pod uwagę że jest jeszcze nieco czasu, na ile można się do niej przygotować, np. poprzez budowę chodnika na ul. Krzemionki - pisze w mediach społecznościowych Rada Osiedla Hałcnów.

Osiedlowi radni wystosowali w tej sprawie pismo do prezydenta Klimaszewskiego. Poprosiliśmy Urząd Miejski o ustosunkowanie się do jego treści, jednak do dziś (4 września) zarówno nasza redakcja, jak i Rada Osiedla Hałcnów odpowiedzi nie otrzymała.

Loading...

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.