Reklama

Gorce tematy

  • 16 sierpnia 2023
  • 18 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 6145

Wybuch gaśnicy w drewnianym kościele. Liczne uszkodzenia we wnętrzu zabytku

We wtorek 15 sierpnia około godz. 13.00 przy ul. Cyprysowej w Bielsku-Białej w drewnianym kościele św. Barbary (Mikuszowice Krakowskie) doszło do wybuchu gaśnicy śniegowej. Spowodowało to wiele zniszczeń we wnętrzu zabytkowej świątyni.

Kościół św. Barbary - zabezpieczenie wejścia po wybuchu gaśnicy - 16.08.2023
Kościół św. Barbary - zabezpieczenie wejścia po wybuchu gaśnicy - 16.08.2023 · fot. kr


Zgłaszający usłyszał, jak pęka szyba w oknie, odnotował też tąpnięcie w stropie. Służby po kontakcie z obecnym na miejscu proboszczem ustaliły, że w kościele po godzinie 13:00 - już po zakończeniu nabożeństwa, gdy w środku nikogo nie było - doszło do uszkodzenia okien i słyszalnego wybuchu. Budynek był zamknięty. Ustalono też, że w budynku nie było instalacji gazowej oraz butli gazowych, a jedynie instalacja elektryczna i alarmowa.

Strażacy po przybyciu na miejsce natychmiast odłączyli prąd zasilający budynek kościoła. Otwarto siłowo drzwi do pomieszczenia zakrystii i stwierdzono uszkodzenie drewnianej ściany nośnej, stropu drewnianego oraz liczne uszkodzenia wyposażenia. Następnie sprawdzono poddasze kościoła, w celu oceny zniszczeń. Nad tym pomieszczeniem, znaleziono rozerwaną gaśnicę śniegową, która znajdowała się tuż obok przebitego stropu.

Sprawdzono również pozostałe ściany nośne pomieszczenia (od strony ołtarza) - bez widocznych uszkodzeń. W wyniku oględzin, stwierdzono że wyposażenie posiada liczne uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia, otarcia ścian), które mogła spowodować eksplozja gaśnicy znajdującej się na poddaszu. Strażacy wykryli rozerwaną podstawę gaśnicy.

Zniszczeniu uległy: ściana nośna budynku, wewnętrzna instalacja elektryczna (szafa rozdzielcza, instalacja ppoż., instalacja nagłośnienia), deski stropowe, drzwi wejściowe do zakrystii, 2 okna oraz pozostałe wyposażenie pomieszczenia.

Dwa dostępne wejścia do kościoła zostały zabezpieczone taśmą ostrzegawczą, a również dwa wejścia na działkę, na której stoi świątynia, zostały zamknięte. Na tym około godz. 15.00 działania zakończono.

Kościół jest ubezpieczony, a do użytku musi go dopuścić Straż Pożarna. Jak słyszymy, gaśnica była sprawna, przeszła przegląd techniczny 9 sierpnia. Jest szansa, że niezbędne naprawy wnętrz uda się przeprowadzić jeszcze w tym miesiącu, by mogły się w nim odbywać nabożeństwa i msze.

Państwowa Straż Pożarna wydała zakaz użytkowania obiektu do czasu naprawy oraz dopuszczenia przez urząd nadzoru budowlanego. Msze św. i nabożeństwa do czasu ponownego otwarcia kościoła będą celebrowane przy ołtarzu polowym Najświętszego Serca Pana Jezusa obok kościoła.

Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, dzielnicy Bielska-Białej, powstał w roku 1690. Jest jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Spadzisty dach w całości pokryty jest gontem.

We wnętrzu znajdują się malowidła Johanna Mentila z 1723 roku, piękne polichromie barokowe oraz obrazy i rzeźby z XVII wieku. Prawdziwym zabytkiem jest pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30.

Największą perełką kościoła św. Barbary jest jego gotycki ołtarz główny, tzw. tryptyk mikuszowicki. Nadal nie wiadomo, jak i kiedy to wybitne, XV-wieczne dzieło trafiło do kościoła. Przed II wojną światową, w 1935 r. ołtarz przebywał w Krakowie jako depozyt Muzeum Narodowego. Po wieloletnich staraniach wierna kopia tryptyku powróciła w 1987 r. do Mikuszowic.

ar, kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.