Reklama

Gorce tematy

  • 9 czerwca 2023
  • 12 czerwca 2023
  • wyświetleń: 13114

Podróże do Krakowa krótsze o 11 minut. Dzięki łącznicy za 23 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji czas przejazdu pociągiem skróci się o co najmniej 11 minut na trasie łączącej województwa śląskie i małopolskie. Przedsięwzięcie PKP PLK SA kosztowało 23 mln zł netto.

Podróże do Krakowa krótsze o 11 minut. Dzięki łącznicy za 23 mln zł · fot. PKP PLK


Dzięki łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, od 11 czerwca możliwy jest bezpośredni przejazd pociągów na trasie Kraków - Bielsko-Biała - Kraków.

- Nowe rozwiązanie wyeliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Efektem będzie sprawniejszy ruch pociągów i krótsze podróże z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej. Zwiększy się efektywność wykorzystania linii kolejowych. Każde ułatwienie na kolei wpływa także na wzrost zainteresowania podróżami ekologicznym środkiem transportu - zauważa Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.

Zrealizowane prace PKP PLK SA obejmowały wybudowanie odcinka toru wraz z nowym nasypem kolejowym o długości blisko 500 m, który łączy dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała. Wykonano jednocześnie rozbudowę istniejącego mostu kolejowego nad ciekiem wodnym.

Ważny zakres robót stanowiła także zabudowa rozjazdów wraz z odcinkami torów dojazdowych łączących budowaną łącznicę z siecią kolejową oraz zabudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym i oświetlenia.

Podróże do Krakowa krótsze o 11 minut. Dzięki łącznicy za 23 mln zł
Podróże do Krakowa krótsze o 11 minut. Dzięki łącznicy za 23 mln zł · fot. PKP PLK


Prace za blisko 23 mln zł netto zrealizowano w ramach zadania: "Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała Główna".

Zadanie jest częścią projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycje za nieco ponad 150 mln zł zwiększają atrakcyjność trasy z Krakowa do Bielska Białej. Oprócz budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, PLK SA zrealizowały również prace o wartości 129 mln zł netto, w ramach rewitalizacji linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - granica województwa. Dzięki przedsięwzięciu, prowadzonemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, między Wadowicami a Andrychowem - podniesiono komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania.

Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej · fot. PKP PLK


Dodatkowy przystanek Osiedle Podhalanin w Wadowicach i zmodernizowane perony na stacji Andrychów oraz na przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie zapewniają lepszą dostępność do kolei. Powstała również mijanka w Barwałdzie Średnim, czyli dodatkowy tor o długości blisko 1 km, zapewniający warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała. Dostępność zwiększył przystanek w dogodniejszej lokalizacji - na mijance.

Prace poprawiające dostęp do kolei zrealizowano również na terenie województwa śląskiego. Z przebudowanej stacji Kozy podróżni łatwiej wsiadają do pociągów w kierunku Bielska-Białej, Andrychowa, Wadowic i Krakowa.

mp / bielsko.info

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.