bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3745

Zmiany personalne w bielskiej PSP. Będą nowe wozy dla strażaków

Będą zmiany personalne w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Dotychczasowy komendant jednostki odchodzi ze stanowiska. Ponadto już wkrótce do bielskich strażaków trafią nowe wozy.

Reklama

KM PSP, komenda miejska, straż pożarna, siedziba
Zmiany personalne w bielskiej PSP. Będą nowe wozy dla strażaków · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Jak przekazała portalowi bielsko.info mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej, dotychczasowy Komendant Miejski - st. bryg. Zbigniew Mizera - przechodzi na emeryturę. Uroczystości związane ze zdaniem i przejęciem obowiązków przez nowego komendanta odbędą się 31 stycznia.

Na wydarzeniu mają być obecni członkowie rządu - minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, a także poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

Kto będzie nowym Komendantem Miejskim bielskiej PSP?Państwowa Straż Pożarna na ten moment nie zdradza kto będzie kierować bielskimi strażakami. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł nasz portal wynika, że nowym Komendantem Miejskim będzie mł. bryg. Roman Marekwica, obecny Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej. 43-letni bielszczanin to doświadczony strażak z wieloletnim stażem. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 2000 roku, jako kadet w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły z dniem 1 lipca 2002 roku podjął służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej na stanowisku starszego ratownika.

Mł. bryg. Roman Marekwica
Mł. bryg. Roman Marekwica · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Od początku związany był ze służbą w jednostce ratowniczo - gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej, awansując w tej komórce organizacyjnej na kolejne stanowiska w hierarchii zawodowej. Z dniem 1 stycznia 2005 roku objął stanowisko dowódcy zastępu, następnie 1 października 2009 roku został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji. 1 lipca 2011 roku został mianowany na zastępcę dowódcy zmiany, a następnie z dniem 1 lutego 2013r. na stanowisko dowódcy zmiany.

W 2012 roku ukończył studia wyższe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Z dniem 1 marca 2017 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. Od lutego 2020 roku pełnił funkcję dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP nr 1 w Bielsku-Białej, z którego to został powołany z dniem 1 marca 2022 roku na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP.

Pan mł. bryg. Roman Marekwica realizował zadania w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Technicznego od początku ich istnienia w Bielsku-Białej.

Wielokrotnie brał udział i kierował działaniami podczas akcji ratowniczo - gaśniczych. Największe z nich, to między innymi akcja ratownicza po katastrofie budowlanej w Szczyrku w 2019 roku - wybuch gazu, w 2010 roku usuwanie skutków powodzi na terenach Bielska-Białej oraz przyległych gmin, pożar hal magazynowych w Bielsku-Białej w 2005 roku.

Jest odznaczony m. in. Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej - 2019 roku, Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa - 2012 roku, Medalem za Zasługi dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego - 2015 roku, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego - 2021 roku.

Będą nowe wozy dla strażakówPonadto podczas uroczystości zostanie przekazany nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/63 Renault. Samochód o wartości 1 236 150 zł został sfinansowany ze środków z funduszy ustawy modernizacyjnej, dotacji z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej oraz dotacji ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Pojazd został wyposażony między innymi w zbiornik wody o pojemności 9000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 900 litrów, autopompę o wydajności 6300 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia z prądownicą typu Turbo wraz z nakładką do podawania piany. Na pojeździe znajduje się pneumatycznie rozkładany i składany maszt oświetleniowy oraz wciągarka elektryczna wraz z niezbędnym osprzętem.

Dotychczasowy ciężki samochód Renault Kerax z 2006 roku trafi do OSP Lipnik - oficjalne przekazanie nastąpi również 31 stycznia.

Komenda wzbogaci się o jeszcze jeden samochód - lekki samochód rozpoznawczo - ratowniczy SLRR Ford Ranger - JRG nr 1. Finansowanie samochodu - 337 266 zł - zakup lekkich samochodów rozpoznawczo-ratowniczych dla SGRChem-Eko odbyło się w ramach projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap V".

mp, sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.