bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 27 listopada 2022
  • 29 listopada 2022
  • wyświetleń: 3533

Jest akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku na Tańskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj

Policjanci zakończyli śledztwo prowadzone przeciwko 24-letniemu kierowcy Audi, który blisko rok temu doprowadził do tragicznego w skutkach wypadku, zderzając się z osobową Kia prowadzoną przez 43-latka. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, a końcem października do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie. Za przestępstwo to grozi kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Śmiertelny wypadek na ul. Czesława Tańskiego w Bielsku-Białej - 20.01.2022
fot. nadesłane przez czytelnika


Do wypadku doszło 20 stycznia br. tuż po godzinie 15.10. na bielskim Osiedlu Polskich Skrzydeł. Mundurowi ustalili, że kierujący Audi A4, jechał ul. Czesława Tańskiego od ul. Cieszyńskiej w stronę ul. Spółdzielców. Na tym odcinku drogi utracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu. Audi odbiło się od krawężnika i chociaż 24-latek zdołał powrócić na swój pas ruchu, to jednak nie odzyskał pełnej kontroli nad pojazdem, które ponownie znalazło się na przeciwległym pasie ruchu. Tam doszło do czołowego zderzenia z Kią Picanto. 43-latek kierujący dużo lżejszym pojazdem odniósł poważne obrażenia ciała. Pomimo szybko podjętej reanimacji jeszcze na miejscu zdarzenia mężczyzny nie udało się uratować. Kierujący 24-letni pojazdem audi w chwili zdarzenia był trzeźwy, miał uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Na miejscu policjanci z drogówki, policyjni technicy i śledczy z bielskiej komendy przez kilka godzin zbierali ślady i wykonywali oględziny miejsca zdarzenia. Prokuratura wszczęła śledztwo, w którego toku m.in. powołano biegłego ds. rekonstrukcji wypadków drogowych. W miejscu wypadku już kilka dni po nim przeprowadzona została lustracja z przedstawicielem Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, mundurowymi bielskiej drogówki oraz biegłym z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych z KWP w Katowicach. Komisja stwierdziła, iż infrastruktura drogi nie miała wpływu na zaistniały wypadek. W czasie kiedy miał miejsce, na jezdni panowały fatalne warunki drogowe.

Według nieoficjalnych informacji, jakie przekazywali wówczas portalowi świadkowie zdarzenia, sposób jazdy kierowcy Audi wskazywał na to, że kierowca mógł celowo wprowadzać pojazd w poślizg. Tych informacji nie potwierdziła rzecznik prasowy KMP Bielsko-Biała asp. szt. Katarzyna Chrobak, informując jedynie, że śledczy ustalili, że to 24-latek naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zgromadzony w śledztwie materiał dowodowy pozwolił skierować przeciwko niemu akt oskarżenia. O jego dalszym losie na podstawie wszystkich zebranych przez prokuraturę dowodów zdecyduje teraz sąd.

W miejscu tragicznego wypadku w ciągu ostatniego roku odnotowano trzy zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczące przekraczania prędkości. Zgłoszenia te zostały potwierdzone, a w rejon były kierowane dodatkowe patrole drogówki.

Przed nami kolejna zima, a wraz z nią przed kierującymi trudne wyzwania. Chociaż przyjęło się mówić, że zima zwykle zaskakuje drogowców, czasami wygląda na to, że zaskoczeni są krytykujący ich kierowcy. Ostatni dzwonek na zmianę opon na zimowe minął już kilka dni temu. Powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, prawidłowym ustawieniu świateł. Jeśli pojawią się opady śniegu, należy odśnieżyć samochód, szyby, światła oraz dach i maskę pojazdu. Jeśli szyby są zamarznięte, to również należy je właściwie oczyścić. Wyjechać odpowiednio wcześniej, tak aby nie było potrzeby spieszenia się i pokusy ryzykownych zachowań. Od tych elementów zależy bezpieczeństwo nasze i innych. Pamiętajmy! Nawet najbardziej inteligentne rozwiązania technologiczne samochodu nie zastąpią myślenia, wyobraźni, ostrożności i kultury siedzącego za kierownicą.

rosz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj