bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 14 listopada 2022
  • 20 listopada 2022
  • wyświetleń: 19490

[FOTO] Nowe życie Stalownika? Projekt z prestiżową nagrodą

Projekt modernizacji dawnego sanatorium Stalownik autorstwa Agnieszki Kępy zwyciężył w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w swojej pracy dyplomowej podjęła próbę adaptacji budynku na przestrzeń wystawienniczą i archiwum.

Reklama

stalownik
fot. bielsko.tv


Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu jury, które cytuje branżowy portal architekturaibiznes.pl, "zwycięski projekt kwestionuje monumentalność współczesnych ruin. Dodając pozornie proste moduły, opuszczony szpital zostaje otwarty jako przestrzeń wystawiennicza i uzupełniony budynkiem archiwum".

- Symbolicznie archiwum wspiera dach szpitala, przy czym niezbędne statycznie filary przebijają się przez stropy oryginalnego budynku i tworzą w ten sposób nowe sytuacje przestrzenne. Postępowanie z istniejącym budynkiem, którego konstrukcja jest zachowana, jest jednocześnie delikatne i radykalne. Ambiwalentna, niepewna monumentalność pierwotnego stanu zostaje wzmocniona i urzeczywistniona poprzez adaptację - dodali członkowie jury.

Loading...


- Sanatorium i szpital Stalownik powstał w latach 60. XX wieku w Mikuszowicach Krakowskich. Oryginalny projekt był utopijną ideą ośrodka leczniczego przeznaczonego głównie dla hutników i górników z południowej Polski, którzy w otoczeniu natury i z dostępem do świeżego powietrza mogli odzyskiwać zdrowie. Z położonego na wzgórzu i otoczonego gęstym lasem budynku rozpościera się widok na panoramę Beskidu Śląskiego - mówi o historii budynku Agnieszka Kępa cytowana przez serwis "Architektura Biznes".

- Obiekt jest przykładem architektury funkcjonalistycznej, którego układ konstrukcyjny został oparty na ortogonalnej siatce stalowych słupów. W pełni przeszklona południowa elewacja zapewniała doskonały widok i nasłonecznienie. Monumentalna bryła budynku wyraźnie odznacza się na tle miękkich form naturalnego krajobrazu - dodała Agnieszka Kępa.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.