bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 2 listopada 2022
  • wyświetleń: 1407

[FOTO] Za nami Zaduszki Jazzowe w Cavatina Hall

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Cavatina Hall" podaj

W poniedziałek, 31 października w Cavatina Hall odbyły się Zaduszki Jazzowe. Na bielskiej scenie wystąpił jeden z najoryginalniejszych duetów - Mateusz Smoczyński i Dominik Wania oraz PIOTR SCHMIDT INTERNATIONAL SEXTET.

Reklama

ZADUSZKI JAZZOWE - Cavatina Hall - 31.10.2022 · fot. Bartłomiej Sidorczuk


W pierwszej części wydarzenia wystąpili Mateusz Smoczyński i Dominik Wania. Są oni artystami, których jazzowej publiczności w Polsce i na świecie nie trzeba przedstawiać. Obok klasycznego wykształcenia muzycznego, łączy ich pasja do muzyki poważnej, fantastyczne umiejętności improwizacyjne oraz konsekwencja w podążaniu własnymi, zupełnie nieoczywistymi ścieżkami twórczymi.

Smoczyński i Wania wielokrotnie spotykali się na scenie, w trakcie nagrań czy na koncertach online w różnych konfiguracjach, jednak to właśnie przed publicznością Cavatina Hall wystąpili po raz pierwszy na żywo jako duet.

Na program koncertu złożyły się kompozycje wielkich mistrzów jazzu, którymi inspirują się Smoczyński i Wania - Zbigniewa Seiferta i Tomasza Stańki (obydwaj artyści mieli okazję z nim współpracować), a także fragment utworu Road Movies Johna Adamsa, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Co ciekawe, to właśnie pod wpływem tego amerykańskiego minimalisty Mateusz Smoczyński zainteresował się komponowaniem na orkiestrę symfoniczną - tak powstały jego entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy koncerty skrzypcowe Adam’s Apple, 2PiX oraz Fallen Angel.

Jak zawsze w przypadku Smoczyńskiego i Wani jazz przenikał się z klasyką, wirtuozeria z kontemplacją, a niezwykle ważną rolę, oprócz oryginalnych utworów, odgrywała improwizacja.

W drugiej części mogliśmy usłyszeć PIOTR SCHMIDT INTERNATIONAL SEXTET. 24 czerwca nakładem wydawnictwa SJRecords przy współpracy z niemieckim O-Tone Music odbyła się premiera najnowszej płyty Piotra Schmidta - Komeda Unknown 1967.

Z nowym zespołem Piotr Schmidt International Sextet tym razem wybitny polski trębacz opracował niedawno odnalezione w Bibliotece Narodowej przez Krzysztofa Balkiewicza utwory Komedy z 1967 roku. 31 października przy okazji koncertu w Cavatina Hall odbyła się premiera wersji winylowej albumu. Będzie to czwarta płyta artysty wydana na winylu. Więcej na www.sjrecords.eu

Skład zespołu:
  • Piotr Schmidt - trąbka
  • Kęstutis Vaiginis - saksofony
  • David Dorużka - gitara
  • Paweł Tomaszewski - fortepian
  • Michał Barański - kontrabas
  • Sebastian Kuchczyński - perkusja


Bilety na najbliższe koncerty w Cavatina Hall można zakupić tutaj.

mp, sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Cavatina Hall

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Cavatina Hall" podaj