bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 24 października 2022
  • 26 października 2022
  • wyświetleń: 1950

Miasto czeka na „zielone światło” ws. dystrybucji węgla

Władze Bielska-Białej przygotowują się do dystrybucji węgla dla mieszkańców. Jednocześnie czekają na odpowiednią zmianę prawa, która umożliwi im dostarczanie opału po niższej cenie. I mają nadzieje, że będzie on odpowiedniej jakości.

Reklama

węgiel opał kopalnia
Miasto czeka na „zielone światło” ws. dystrybucji węgla · fot. czecho.pl


W sprawie włączenia Bielska-Białej w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców w miejscowym Ratuszu interwencję podjęli bielscy radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Po apelu skierowanym przez Rząd RP do samorządów o włączenie się w dystrybucję węgla celem ułatwienia nabycia swoim mieszkańcom opalu wiele gmin w Polsce zgłosiło swój akces do współpracy. Ostatnio przywoływany jest przykład Otwocka, gdzie tamtejsi włodarze w przeciągu 48 godzin potrafili z powodzeniem stworzyć na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odpowiednie zaplecze infrastrukturalne do dystrybucji węgla dla swoich mieszkańców. Idea jest taka, aby samorządy, także przy udziale swoich spółek mogły kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go po obniżonych kosztach. W ten sposób węgiel będzie dla mieszkańców cenowo znacznie bardziej dostępny aniżeli ten, który obłożony jest marżami licznych pośredników - stwierdzili rajcy.

Jak dodali, „ponadto opał trafi do mieszkańców szybciej”.

- Z posiadanych informacji wynika, iż do miasta wpłynęła oferta PGE w sprawie sprzedaży gminie węgla importowanego w cenie 2100 zł. netto. Nie ulega wątpliwości, iż to samorząd lokalny jest najbliżej mieszkańców i to on powinien aktywnie włączyć się w zaspakajanie zbiorowych i indywidualnych potrzeb ludności, także w tym newralgicznym obszarze - opisują radni.

Dlatego poprosili władze miasta o niezwłoczne włączenie gminy Bielsko-Biała do inicjatywy związanej z pomocą w dystrybucji węgla dla mieszkańców Bielska-Białej, „zważywszy, iż samorząd jest częścią władzy państwowej i wykonuje zadania publiczne”.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak stwierdził, że „zgodnie z literą prawa, do tej pory gminy nie mogą handlować węglem, co zostało również potwierdzone przez przedstawicieli Rządu”.

- Obecnie trwają prace nad specustawą mającą regulować te kwestie. Od jej zapisów zależy w jaki sposób nasze miasto będzie w tym procesie uczestniczyć. Z projektu ustawy wynika, że da ona samorządom dużą elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy będą mogły to robić samodzielnie lub będą mogły działać w porozumieniu z innymi podmiotami np. składami węglowymi - wyjaśnił wiceprezydent.

I dodał, że „miasto obecnie jest w trakcie przygotowań do podjęcia wspomnianego wyzwania w taki sposób, by zapewnić możliwie najbardziej fachową i uporządkowaną obsługę tego zadania”.

- Liczymy oczywiście na to, że węgiel proponowany przez Spółki Skarbu Państwa będzie odpowiedniej jakości, co zostanie potwierdzone odpowiednim certyfikatem - dodał Adam Ruśniak.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.