bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 17 października 2022
  • 18 października 2022
  • wyświetleń: 4092

Komunikat prokuratury dotyczący zamknięcia śledztwa nożownika

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej opublikowała komunikat dotyczący zamknięcia śledztwa przeciwko Arkadiuszowi D. podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa 12-letniej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 22 w Bielsku-Białej przy ulicy Grota Roweckiego. Do zdarzenia doszło w czwartek 5 maja br. około godziny 13. W oficjalnym komunikacie prokuratura potwierdza wcześniejsze doniesienia co do decyzji śledczych.

Reklama

Interwencja służb ratunkowych przy ul. Grota Roweckiego - 5.05.2022
Interwencja służb ratunkowych przy ul. Grota Roweckiego - 5.05.2022 · fot. sid / bielsko.info


O zamknięciu śledztwa i jego nieoficjalnych wówczas jeszcze przyczynach informowaliśmy w ubiegły piątek. Dzisiaj prokurator Agnieszka Michulec rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej podała do publicznej wiadomości szczegóły decyzji śledczych. Przedstawiamy stanowisko prokuratury.

Wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zamkniętym zakładzie leczenia psychiatrycznego wobec Arkadiusza D. - sprawcy usiłowania zabójstwa dziewczynki, do którego doszło przed szkołą podstawową w Bielsku-Białej 5 maja 2022 roku

Wobec uzyskanej opinii biegłych lekarzy psychiatrów Prokurator Rejonowy Bielsko-Biała - Południe w Bielsku-Białej 12 października 2022 r. skierował do Sądu Okręgowego Wydział III Karny w Bielsku-Białej wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w szpitalu psychiatrycznym, wobec sprawcy usiłowania zabójstwa małoletniej Zofii W.

Do zdarzenia doszło 5 maja 2022 roku, przed jedną ze szkół podstawowych w Bielsku-Białej.

Arkadiusz D. kilkukrotnie ugodził nożem w okolice klatki piersiowej oraz podudzia, przypadkowo napotkaną uczennicę. W wyniku tego pokrzywdzona doznała ciężkich obrażeń ciała, które stanowiły realne zagrożenie jej życia. Sprawca nie osiągnął zamierzonego celu z uwagi na interwencję osób postronnych oraz niezwłoczne udzielenie pokrzywdzonej pomocy medycznej.

W śledztwie mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa małoletniej uczennicy. Arkadiusz D. przyznał się do zarzucanego przestępstwa i wyraził skruchę, ale nie potrafił wyjaśnić motywów swojego działania. W toku postępowania prokurator ustalił, że zachowanie sprawcy, miało podłoże chorobowe (psychotyczne). Powołani w tej sprawie biegli lekarze psychiatrzy orzekli, że z powodu choroby psychicznej podejrzany w czasie czynu miał zniesioną zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Ponieważ z opinii biegłych wynika, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż podejrzany w najbliższej przyszłości może ponownie popełnić przestępstwo, koniecznym jest zastosowanie w stosunku do niego środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zamkniętym zakładzie leczenia psychiatrycznego, którego czas trwania nie jest z góry określony. Od 7 maja 2022 roku podejrzany przebywa w jednostce penitencjarnej dysponującej oddziałem psychiatrycznym, gdzie pozostanie nadal na czas oznaczony przez sąd.

Przypomnieć należy, że środki zabezpieczające - to środki reakcji karnej (niebędące karą) stanowiące reakcję na popełniony czyn zabroniony, które mają na celu ochronę społeczeństwa przed sprawcą tego czynu. Sąd orzeka wobec niepoczytalnego sprawcy przestępstwa pobyt w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym, dysponującym warunkami wzmocnionego zabezpieczenia wówczas, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że popełni on ponownie czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości w związku z chorobą psychiczną lub upośledzeniem umysłowym.

rosz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.