bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 15 sierpnia 2022
  • 16 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1909

Pustostanów nie brakuje, ale wymagają generalnych remontów

Kilkaset rodzin i samotnych mieszkańców Bielska-Białej czeka na przydział mieszkania komunalnego. Tymczasem, jak poinformował radny Janusz Okrzesik, na zasiedlenie czekają setki lokali. Według władz miasta nadają się one jednak do generalnego remontu.

Wracamy do tematu czekających na zasiedlenie pustostanów, które znajdują się w zasobach miasta. Janusz Okrzesik, bielski radny podkreślił, że w mieście na realizację oczekuje 449 pozytywnie zweryfikowanych wniosków o przydział mieszkania komunalnego.

- Liczba skutecznie realizowanych wniosków od 2016 roku niestety jest coraz mniejsza, co dobitnie pokazuje kłopoty z realizacją jednej z podstawowych funkcji samorządu, czyli pomocy w zapewnieniu dachu nad głową rodzinom, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na wolnym rynku. Opóźnienie i wzrost kosztów inwestycji bloków mieszkalnych przy ul. Wapiennej/Solskiego nie pozwala z optymizmem patrzeć na najbliższą przyszłość w tym zakresie. W związku z tym zwracam się do pana prezydenta z wnioskiem o zwiększenie nakładów na remonty pustostanów, znajdujących się w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej - zaapelował przedstawiciel mieszkańców.

Na poparcie swego apelu podał szereg argumentów: w zasobach ZGM znajduje się obecnie 627 pustostanów a aż 211 spośród tych lokali pozostaje niezasiedlonych od co najmniej 5 lat.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Jak dowiadujemy się w bielskim Ratuszu, na remonty pustostanów w 2021 roku przeznaczono ponad 5,9 mln zł. Rok wcześniej było to ponad 4,9 mln zł.

- W roku 2021 kwota przeznaczona na remont pustostanów nieznacznie zmalała w stosunku do roku 2020. W roku 2022 kwota przeznaczona na remont pustostanów najprawdopodobniej będzie niższa niż w 2021 r. Powodem takiej sytuacji jest ogólnokrajowa sytuacja ekonomiczna. Dlatego też, jeżeli nie pojawią się dodatkowe możliwości pozyskania finansowania tego rodzaju inwestycji, to na tę chwilę nie przewiduję zwiększenia dotacji przewidzianych dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Chciałbym również dodać, że zintensyfikowanie działań w zakresie remontów pustostanów w ostatnich latach skupiało się na lokalach znajdujących się w budynkach prezentujących względnie dobry stan techniczny. Remont poszczególnych pustostanów w budynkach wymagających remontu generalnego jest niemożliwy z punktu widzenia aktualnych przepisów prawa budowlanego - wyjaśnił zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

Jak dodał, blisko 75 procent mieszkaniowego zasobu miasta stanowią budynki wybudowane przed 1945 rokiem. Priorytetem w działaniu ZGM jest bezpieczeństwo osób zamieszkujących w zarządzanych lokalach. Dlatego do „jednostkowych" remontów przeznacza się pustostany, które względnie niskim kosztem da się wyremontować w sposób zgodny z obowiązującymi wymogami prawa budowlanego oraz przystający do współczesnych standardów.

- Znaczna część z 211 pustostanów niezasiedlonych od co najmniej 5 lat zlokalizowanych jest w budynkach wymagających remontu kompleksowego. Wypada także doprecyzować liczbę 449 wniosków o najem mieszkania komunalnego. Jest to liczba wniosków pozytywnie zweryfikowanych, które są brane pod uwagę przy opracowywaniu list wynajmu lokali w bieżącym roku. Część z nich znajdzie się na opracowywanych aktualnie listach wynajmu lokali. Liczba ta odzwierciedla zatem wielkość ogólnego zapotrzebowania na pomoc mieszkaniową. Natomiast liczba wniosków oczekujących na realizację to liczba wniosków już znajdujących się na listach wynajmu lokali - informuje wiceprezydent.

Według stanu na dzień 24 czerwca na złożenie propozycji mieszkaniowej oczekiwało 81 wniosków (na dzień 30 czerwca było to już 77 wniosków).

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.