bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 sierpnia 2022
  • 16 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 10396

[ZDJĘCIA] Miejsce do wypoczynku i edukacji na wzgórzu Trzy Lipki

Estetyczne miejsce do wypoczynku i edukacji ekologicznej powstało na wzgórzu Trzy Lipki. Są tam m.in. drewniane podesty z widokiem na góry i panoramę miasta. Wszystko jest już gotowe i można z tego korzystać.

Rekreacja i edukacja na wzgórzu Trzy Lipki · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Miejsce na wzgórzu powstało dzięki realizacji w mieście projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała - etap II.

Jego celem jest zapewnienie czynnej ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz ograniczenie antropopresji, czyli planowanego i przypadkowego działania ludzi mającego wpływ na środowisko przyrodnicze na obszarach chronionych. Zasięg przedsięwzięcia jest bardzo duży i obejmuje kilkanaście lokalizacji w całym mieście. Ważnym elementem projektu jest też edukacja. W kilku miejscach powstały tzw. klasy w krajobrazie z tablicami edukacyjnymi oraz Ogrody Beskidzkie z grządkami roślin występujących na danym terenie i elementami sensorycznymi - przeznaczone na ekologiczne zajęcia terenowe dla dzieci.

Rekreacja i edukacja na wzgórzu Trzy Lipki
Rekreacja i edukacja na wzgórzu Trzy Lipki · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


I tak właśnie jest na Trzech Lipkach. Od wjazdu czekają na nas stojaki na rowery, możliwość podejrzenia, co dzieje się w dużych domkach dla owadów czy wydzielone miejsca sensoryczne, gdzie można dotknąć różnych rodzajów nawierzchni. Poza tym wiele ciekawych miejsc do siedzenia, podestów, kostek czy leżaków i altana. Są też grządki pod Ogrody Beskidzkie. Miejsce czeka jeszcze tylko na zamontowanie tablic edukacyjnych.

Klasa w krajobrazie powstała też w Wapienicy, w lesie, na wysokości ulicy Łowieckiej. Tu podstawową ideą jaka przyświecała projektantom była możliwość oglądania przez mieszkańców, dzięki specjalnej infrastrukturze, osuwisk przy potoku Wapieniczanka. Postawiono ogrodzenia przy osuwiskach i barierki - wszystko po to, aby oglądać je bezpiecznie. Powstała też altana, ścieżki edukacyjne i bardzo ciekawe tablice edukacyjne, elementy sensoryczne i miejsce do życia dla płazów i gadów. Też są stojaki na rowery, domki dla owadów czy budki dla nietoperzy.

Rekreacja i edukacja na wzgórzu Trzy Lipki
Rekreacja i edukacja na wzgórzu Trzy Lipki · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Projekt Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała jest podzielony na dwa etapy dofinansowane z Unii Europejskiej. Wartość pierwszego to ponad 15,6 mln zł, z czego 12,2 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 5.4. Ochrona różnorodności biologicznej, Poddziałanie 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej - tryb pozakonkursowy. Drugi etap kosztuje ponad 13,2 mln zł, dofinansowanie w tym przypadku wynosi ponad 9,5 mln zł.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.