bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 6 marca 2022
  • wyświetleń: 4751

Są hulajnogi elektryczne, jest też problem. Co na to Bolt?

17 lutego informowaliśmy, że w Bielsku-Białej pojawiły się elektryczne hulajnogi od Bolta. Po ukazaniu się artykułu w wiadomościach do redakcji portalu bielsko.info informowaliście nas, że pojazdy często blokują połowę chodnika, co jest utrudnieniem dla pieszych. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Bolta.

hulajnogi, elektryczne, elektryki, Bolt,
Hulajnogi Bolta w Bielsku-Białej - zdj. ilustracyjne · fot. wpk / bielsko.info


O tym, że Bolt uruchomił w Bielsku-Białej system wypożyczania elektrycznych hulajnóg, pisaliśmy w tym artykule. Pojazdy mają zasięg 40 kilometrów na jednym ładowaniu, z kolei maksymalna prędkość jazdy zielonymi hulajnogami została ograniczona do 20 km/h zgodnie z wymogami prawa.

Po uruchomieniu usługi pojawiło się wiele krytycznych głosów ze strony bielszczan. - To co się dzieje z nimi to jakaś farsa. Zostawione przez operatora hulajnogi stoją nie tylko niezgodnie z przepisami ale jeszcze blokują chodniki. Próbowałem skontaktować się z infolinią ale nie mają numeru na który można dzwonić - napisał do redakcji portalu bielsko.info jeden z naszych czytelników, pan Dariusz. Krytyczne komentarze odnośnie ustawienia hulajnóg pojawiły się także na profilu naszego portalu na Facebooku.

hulajnogi, elektryczne, elektryki, Bolt,
Hulajnogi Bolta w Bielsku-Białej - zdj. ilustracyjne · fot. wpk / bielsko.info


Warto dodać, że komunikaty w sprawie pozostawiania hulajnóg po podróży wydali Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej oraz Miejski Zarząd Dróg. Jak przypomnieli mundurowi z bielskiej komendy, "przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca hulajnogę elektryczną można pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra".

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Bolta. - W fazie przygotowań do wprowadzenia hulajnóg w danym mieście, zawsze współpracujemy z lokalną administracją. W Bielsku-Białej wszelkie kwestie jak m.in. rozmieszczenie hulajnóg zostało uprzednio uzgodnione z Miejskim Zarządem Dróg. W mieście działa również całodobowy serwis, odpowiedzialny za porządkowanie oraz serwisowanie hulajnóg. Mieszkanki i mieszkańcy Bielska-Białej, którzy chcieliby zgłosić problem w obszarze niewłaściwego parkowania hulajnóg, mogą to zrobić w aplikacji, naszej stronie internetowej (bolt.eu/en/cities/bielsko-biala/) lub dzwoniąc na całodobową infolinię. Odpowiadamy na wszelkie zapytania - wyjaśnia Maja Kowalewska, manager operacyjna, odpowiadająca za działalność wypożyczalni hulajnóg Bolt w Bielsku-Białej.

hulajnogi, elektryczne, elektryki, Bolt,
Hulajnogi Bolta w Bielsku-Białej - zdj. ilustracyjne · fot. wpk / bielsko.info


- Korzystając z hulajnóg elektrycznych, ważne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Od momentu pojawienia się hulajnóg Bolt w polskich miastach robimy wszystko, by edukować nasze użytkowniczki i użytkowników z zakresu bezpiecznej jazdy i parkowania urządzeń. Materiały edukacyjne można znaleźć na naszej stronie internetowej, kanałach społecznościowych, czy w samej aplikacji w postaci Bezpiecznika, czyli zestawu narzędzi bezpieczeństwa Bolt. Aplikacja wymaga także wykonania zdjęcia przed zakończeniem przejazdu, które pokazuje zaparkowany jednoślad - dodaje przedstawicielka spółki.

Kowalewska także przypomniała ogólne zasady właściwego parkowania zgodnie z ustawą obowiązującą od maja 2021 roku. Zasady są również dostępne również w aplikacji:
  • Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach.
  • W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
  • Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.