bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 6 października 2021
  • wyświetleń: 3897

Jest raport z konsultacji społecznych ws. linii nr 190 do Skoczowa

Gotowy jest raport z konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała. Ankietę dotyczącą proponowanych rozwiązań wypełniły 364 osoby.

YouTuber pokazuje, jak wygląda linia kolejowa nr 190
Jest raport z konsultacji społecznych ws. linii nr 190 do Skoczowa · fot. YouTube/ Bezdrożnik Beskidzki


Opinie mieszkańców wraz z przeprowadzonymi badaniami stanowią bazę do zaproponowania ostatecznych rozwiązań opracowywania wstępnego studium planistyczno- prognostycznego dla projektu pn. Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków). Konsultacje przeprowadziła firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o.

Mieszkańcy gmin, przez które przebiega linia kolejowa nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała, mogli wyrazić swoją opinię na temat proponowanych rozwiązań, biorąc udział w organizowanych spotkaniach konsultacyjnych prowadzonych za pośrednictwem kanału YouTube lub/i wypełnić ankietę. Ankiety dla mieszkańców udostępnione były zarówno w tradycyjnej, papierowej formie w urzędach gmin, jak i on-line. Dodatkowo przygotowano stronę internetową oraz materiały papierowe - również dostępne w urzędach jednostek samorządu terytorialnego w celu zapoznania zainteresowanych osób z założeniami projektu. Ankietę dotyczącą proponowanych rozwiązań wypełniły 364 osoby (w tym 16 w wersji papierowej). Do 9 sierpnia br. stronę internetową odwiedziły 2.432 osoby.

W ramach opracowania dokumentu WSPP przeprowadzono liczne analizy dotyczące między innymi potencjału demograficznego proponowanych, jak i istniejących lokalizacji punktów obsługi podróżnych, analizy techniczne - polegające na badaniu technicznej możliwości usytuowania danej stacji/przystanku, analizy odległości międzyprzystankowych, prognozy ruchu pasażerskiego oraz symulacje ruchu pociągów.

Opinie mieszkańców wraz z przeprowadzonymi badaniami stanowiły bazę do zaproponowania ostatecznych rozwiązań w ramach WSPP. Na ich podstawie przyjęto kilka zmian. Była to m.in. propozycja nowego przystanku osobowego Bielsko-Biała Listopadowa - lokalizacja zgłaszana była w ankietach jako atrakcyjna dla mieszkańców, dodatkowo przystanek może zapewnić również obsługę tej części miasta, którą w pierwotnej wersji obsługiwać miał przystanek Filarowa (również zaznaczany w ankietach jako atrakcyjny dla mieszkańców) oraz istniejący przystanek Bielsko-Biała Górne - m.in. Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, Tauron S. A., Starostwo Powiatowe.

Kolejna zmiana to przesunięcie przystanku Bielsko-Biała Zachód pod wiadukt ul. Warszawskiej wraz z dowiązaniem tej lokalizacji do infrastruktury pieszej - w ten sposób można uzyskać korzystne dla pasażera połączenie przystanku m.in. z pobliskim C.H. Sarni Stok. Dodatkowo jako najkorzystniejszą lokalizację przystanku Bielsko-Biała Osiedle Polskich Skrzydeł przyjęto propozycję drugą znajdującą się przy ul. Kadłubka i usunięto przystanek Jaworze Dolne. Pozostawiono za to przystanek Grodziec Śląski w istniejącej lokalizacji, ponadto podjęto decyzję o nowej lokalizacji przystanków: Jasienica k. Bielska oraz peronu Pogórze. Pozostałe propozycje nie zmieniły się w stosunku do tych przedstawionych w ramach konsultacji społecznych.

Jest raport z konsultacji społecznych ws. linii nr 190 do Skoczowa
Jest raport z konsultacji społecznych ws. linii nr 190 do Skoczowa · fot. Aglomeracja Beskidzka

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.