bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 23 września 2021
  • 26 września 2021
  • wyświetleń: 10252

Radni zgodzili się na sprzedaż dwóch działek przy ul. Kochanowskiego

Podczas wrześniowej sesji rady miejskiej rajcy podejmowali decyzję w sprawie sprzedaży dwóch działek w obrębie Żywieckie Przedmieście przy ul. Jana Kochanowskiego. Burmistrz Czechowic - Dziedzic wydał dla tego terenu warunki zabudowy na dwa budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej.

Kochanowskiego
Radni zgodzili się na sprzedaż dwóch działek przy ul. Kochanowskiego · fot. Google Maps


Rada Osiedla Bielsko Południe negatywnie zaopiniowała zamiar sprzedaży działek. - Wskazane działki to teren o charakterze ogrodu. Ulica J. Kochanowskiego jest szlakiem migracyjnym dzikich zwierząt, to tutaj siedliskuje stado saren oraz występują chronione gatunki zwierząt takie jak salamandry, żaby oraz różne gatunki ptaków. Zabudowa utrudni przewietrzanie miasta albowiem ulica Kochanowskiego leży w osi wschód- zachód, a u nas dominują wiatry zachodnie. Ponad te ten rejon jest miejscem rekreacyjnym, tutaj mieszkańcy spacerują, jeżdżą na rowerach i ten charakter powinien być utrzymany by służyć integracji społecznej na osiedlu z problemami patologii - argumentowali członkowie rady.

Dodali, że na terenie osiedla występuje bardzo ciasna zabudowa, a tereny zielone zawłaszczane są pod budowę kolejnych budynków. - Dla zachowania higieny psychicznej mieszkańców powinno się pozostawiać tereny o takim charakterze jako miejsca wypoczynku. Wskazana nieruchomość powinna być wykorzystana w tym właśnie celu - podkreślili.

Uchwała w sprawie sprzedaży działki była procedowana na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w miniony czwartek. Większość bielskich radnych zgodziła się na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniową kolejnego terenu zielonego, jednak przeciwni byli także niektórzy członkowie RM.

- Jest pismo Rady Osiedla Bielsko Południe, która negatywnie zaopiniowała sprzedaż. Trzeba to powiązać z realizowana tam inwestycją apartamentowców. Działka ta będzie pomiędzy nowopowstającym osiedlem i zabudową jednorodzinną. Skumulowanie tego typu budynków wydaje mi się przesadą. Zważywszy, że w w wielu przypadkach deweloperzy kwestie zieleni traktują po macoszemu. Każdy wolny zielony teren mogłaby być przeznaczona choćby na park kieszonkowy, by zieleni było więcej - mówił radny Tomasz Wawak.

Z kolei Konrad Łoś przypomniał, że projekt ten był omawiany podczas komisji w ubiegłym miesiącu i nie uzyskał akceptacji radnych.

- Co do zasady wiele razy o tym mówiłem, sprzeciwiam się takim działaniom, które polegają na wyzbywaniu się nieruchomości, które mogą być użytkowane przez gminę. W tym przypadku nie można obojętnie przejść obok opinii rady osiedla, jest ona przekonująca, zabudowa w tamtym terenie nie służy mieszkańcom - stwierdził.

Argumenty nie przekonały większości rajców. Ostatecznie 12 głosowało „za”, przeciwko sprzedaży było, wstrzymał się 1 radny.

mp, raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.