bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 9 września 2021
  • 12 września 2021
  • wyświetleń: 4881

Nowe zasady odbioru odpadów - nowe problemy

Po zmianie regulaminu dotyczącego odbioru odpadów pojawił się nie lada kłopot. Chodzi o konieczność wystawiania kubłów przed nieruchomość. Nie wszędzie jednak jest to możliwe.

suez, śmieci, odpady, wywóz
Nowe zasady odbioru odpadów - nowe problemy · fot. SUEZ


Zarządca jednej z nieruchomości przy placu Smolki ma nie lada kłopot z wypełnieniem nowych zapisów regulaminu dotyczącego odbioru odpadów. Sprawą zainteresował się radny Andrzej Gacek. - W przypadku tej nieruchomości miejscem gromadzenia odpadów jest zabudowana i przystosowana do tego celu altana śmietnikowa, która jest umieszczona w podwórku. Dostęp do niej ma firma wywożąca śmieci - opisuje przedstawiciel bielszczan.

Jak zauważył, w tym przypadku zastosowanie aktualnych zapisów "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bialska-Białej", w którym zapisano, że właściciel nieruchomości jest zobowiązany do wystawienia odpadów przed posesję tak, by nie było konieczności wejścia na jej teren, jest kontrowersyjnym rozwiązaniem.

- Wystawianie 5 lub 6 pojemników na chodnik przed wejściem na teren nieruchomości na okres kilku godzin jest moim zdaniem niedopuszczalne z uwagi na specyficzne położenie budynku. Szczególnie niekomfortowe są zapachy z pojemników w przypadku wysokiej temperatury - stwierdził radny. Bielscy urzędnicy przyznają, że w przypadku budynku przy placu Smolki miejsce gromadzenia odpadów nie spełnia wymogów regulaminu jak i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - konieczne jest przenoszenie kubłów przez schody.

Aby problem rozwiązać, Zarząd Wspólnoty zwrócił się do prezydenta miasta wyrażając chęć wmontowania podjazdów do transportu pojemników. - W odpowiedzi wskazano, iż konieczne jest przedstawienie uwarunkowań proponowanego rozwiązania (umiejscowienie, rozmiary pochylni, materiał, nawierzchnia) i poczynienie dalszych ustaleń z urzędem miejskim i wykonawcą usługi odbioru odpadów - wyjaśnił Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Podobny problem nie dotyczy jedynie wspomnianego budynku. Jak informuje magistrat, w skali niemal 1700 punktów odbioru odpadów, wytypowano 195 miejsc gromadzenia, które nie spełniają norm. - Należy zaznaczyć, że właściciele lub zarządcy wszystkich tych nieruchomości zostali poinformowani o występujących nieprawidłowościach i zaproszeni do rozmów mających na celu usprawnienie wprowadzenia nowych zasad odbioru odpadów komunalnych - zaznaczył Kucia.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.