bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 9 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 7256

Wulgarni kierowcy MZK Bielsko-Biała. Jest interwencja

„Jak Ci się paniusiu nie podoba, po co jeździsz autobusem. Zostań w domu albo zamów taksówkę”… Tego typu odzywki mają padać z ust kierowców MZK w Bielsku-Białej pod adresem seniorów i osób niepełnosprawnych.

Jak będą kursować autobusy MZK w długi weekend majowy?
Wulgarni kierowcy MZK Bielsko-Biała. Jest interwencja · fot. Wydział Komunikacji UM w Bielsku-Białej


Radny Bielska-Białej Roman Matyja przyznał, że otrzymuje wiele sygnałów o niegrzecznych i niestosownych zachowaniach kierowców autobusów miejskich względem pasażerów, zwłaszcza osób niepełnosprawnych.

- Niepełnosprawni bielszczanie oraz seniorzy od dłuższego czasu borykają się z tym, że są bardzo "niewygodnymi" pasażerami dla wielu kierowców autobusów. Problemem jest dla większości z nich dosłownie wszystko, zaczynając od właściwego podjechania autobusu do krawężnika na zatoczce, poprzez opuszczenie podłogi, czy otwarcie klapy, by z autobusu mógł wyjechać wózek - wylicza przedstawiciel mieszkańców.

Jak opisuje, osoby niepełnosprawne oraz seniorzy pomimo próśb, rzadko kiedy spotykają się ze zrozumieniem, cierpliwością czy życzliwością ze strony pracowników MZK.

- Nie na miejscu wydają się również komentarze i docinki słowne podające pod adresem pasażerów np. w stylu: „jak Ci się paniusiu nie podoba, po co jeździsz autobusem. Zostań w domu albo zamów taksówkę”. Bywają też teksty typu: „chodzik to nie wózek inwalidzki więc nie ma Pani żadnych uprawnień, przywilejów, a ja kierowca, nic nie muszę”. Tekst tak jak: „jeśli Pani chodzi to znaczy, że nie jest tak źle i może Pani podnieść wózek, by włożyć go do autobusu” - po prostu człowieka "rozwala" - przyznaje Matyja.

Interpelacja w tej sprawie trafiła na biurko prezydenta miasta. Do sprawy wrócimy, kiedy władze miasta udziela na nią odpowiedź.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.