Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 31 grudnia 2020
  • 3 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2743

Jak wyglądał 2020 rok w Bielsku-Białej? Nasze podsumowanie

2020 rok przyniósł bardzo wiele ważnych wydarzeń w życiu Bielska-Białej, nie tylko tych związanych z epidemią koronawirusa. Postanowiliśmy je podsumować i wybrać - naszym zdaniem - te najważniejsze.

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bielsku-Białej - 12.01.2020 r. · fot. bielsko.info


Nasze zestawienie rozpoczynamy od 28. finału WOŚP, który odbył się 12 stycznia. Podczas wydarzenia znów padł rekord - bielszczanie przekazali fundacji Jurka Owsiaka ponad 735 tysięcy złotych, czyli o ponad 200 tysięcy więcej, niż w 2019 roku!

obwodnica buczkowic
Obwodnica Buczkowic · fot. slaskie.pl


W styczniu oddano również do użytku obwodnicę Buczkowic. Stanowi ona połączenie drogi ekspresowej S-1 z drogą wojewódzką nr 942 prowadzącą do Szczyrku. Trasa ma ułatwić dojazd w Beskidy i łatwiejszy wyjazd ze Szczyrku w godzinach szczytu.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


W lutym Rada Miejska w Bielsku-Białej wyraziła zgodę na podjęcie działań zmierzających do powstania na terenie miasta instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Był to pierwszy krok w kierunku wybudowania w Bielsku-Białej spalarni śmieci. Przez cały 2020 rok trwała batalia mieszkańców Wapienicy przeciwko ulokowaniu obiektu właśnie w tej części naszego miasta. Protesty mieszkańców oraz samorządów odbywały się też w Jasienicy oraz Jaworzu. Sprawy związane z budową spalarni były omawiane również na spotkaniach z bielszczanami.

Testy na koronawirusa - czym się różnią, który wykonać?
fot. Pixabay.com


Pod koniec lutego na czołówkach naszego portalu zaczęły królować tematy związane z koronawirusem. To właśnie wtedy do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zgłosiła się kobieta z objawami zakażenia, która wróciła z Włoch (ten kraj już wtedy zmagał się z początkami epidemii). Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano 12 marca. Kilka dni później w całej Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego.

Pierwsza fala epidemii to również akcja #BielskoSobiePomaga, która została zorganizowana przez nasz portal. W sumie, aby pokazać, że bielszczanie w czasie pierwszej fali epidemii chętnie pomagają sobie oraz firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji, opublikowaliśmy 91 artykułów wyświetlonych kilkaset tysięcy razy. Warto tutaj dodać, że miasto Bielsko-Biała nie zostało same - otrzymało 165 tysięcy maseczek z Chin w ramach pomocy od firmy Martes Sport. Również w ramach pomocy, tym razem dla medyków, stworzono akcję #Hot16Challenge2, w której swoje utwory zarapowali między innymi Anna Guzik czy też... Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Amfiteatr w Lipniku powinien być gotowy w maju 2021 roku
Amfiteatr w Lipniku powinien być gotowy w maju 2021 roku · fot. UM Bielsko-Biała


W marcu podpisano umowy na rewitalizację amfiteatru w Bielsku-Białej Lipniku. Łączna wartość inwestycji to 2.358.711,02 złotych. Dzięki tym pieniądzom w Lipinku zostanie zmodernizowane leśne miejsce wypoczynku. Inwestycja obejmuje przebudowę widowni i sceny amfiteatru, zaplecza sceny oraz schodów terenowych, budowę wiat rekreacyjnych, a także chodników, placów rekreacyjnych i miejsc parkingowych.

Centrum przesiadkowe niedługo w Bielsku-Białej - wizualizacje · fot. MZD Bielsko-Biała


Na początku kwietnia dowiedzieliśmy się, że bielski Urząd Miejski planuje budowę nowego centrum przesiadkowego. Obiekt ma powstać w rejonie dzisiejszego dworca PKP i PKS. Oba te podmioty mają być udziałowcami w tej inwestycji. Na razie trwają rozmowy przedstawicieli miasta z władzami poszczególnych spółek. Główny celem, który przyświeca twórcom centrum przesiadkowego, jest zmniejszenie ruchu samochodów osobowych - zarówno w mieście, jak i pomiędzy miastami. Inwestycja znacznie ułatwi poruszanie się po mieście osobom przyjeżdżającym do Bielska-Białej własnym transportem oraz bielszczanom korzystającym z kolei przy dojazdach do pracy do innych miast. Z kolei Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny planuje również wybudowanie nowego dworca autobusowego.

Akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym - 23.04.2020 · fot. Bielskie Drogi / Helipoland.com


Również w kwietniu doszło do groźnego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dlaczego wspominamy o tym na portalu piszącym o Bielsku-Białej? Firma z naszego miasta, Helipoland, pomagała w gaszeniu żywiołu, co uwiecznił na zdjęciach i filmach nasz reporter, który był na miejscu.

droga ekspresowa s1
fot. GDDKiA


W 2020 roku - w maju i sierpniu - dotarły do nas informacje, na które czekali kierowcy nie tylko z Bielska-Białej. W czwartek, 14 maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę pierwszego odcinka drogi S-1 Mysłowice-Bielsko-Biała - od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic. W sierpniu podpisano umowę na realizację budowy drogi S-1 od węzła Suchy Potok do Dankowic. Droga zostanie wybudowana w systemie realizacji projektuj i buduj. Wartość robót wynosi 586 710 000,00 zł brutto, a czas realizacji to 33 miesiące od dnia podpisania umowy.

Rozbudowa DK 52 (ul. Krakowskiej/ul. Żywieckiej) w Bielsku-Białej - stan prac na 29.02.2020 r. · fot. MZD Bielsko-Biała


Również w maju zakończyły się prace drogowe na ulicy Krakowskiej w Bielsku-Białej. Miejski Zarząd Dróg przywrócił wtedy ruch dwukierunkowy na całym rozbudowywanym odcinku ul. Krakowskiej. Po blisko dwóch latach inwestycja dobiegła końca. Modernizacja ul. Krakowskiej zaczęła się w połowie 2018 roku. Przebudowana została jezdnia, rozbudowane skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, wybudowane obustronne chodniki i brakujące zatoki autobusowe. Przebudowano oraz wybudowano nowe obiekty inżynierskie, a także przebudowano odwodnienie drogi.

Co słychać na przebudowie ulicy Cieszyńskiej? - 30.11.2020 · fot. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej


W 2020 roku trwała również inna z wielkich inwestycji drogowych - przebudowa ulicy Cieszyńskiej. Aby uzmysłowić jej wielkości, wystarczy wspomnieć, że w jej ramach przebudowanych zostało - lub jeszcze zostanie - aż 17 skrzyżowań, a nowy układ drogowy obejmuje 8 kilometrów ulic. Ulica Cieszyńska zmienia się z miesiąca na miesiąc, a część odcinków jest praktycznie gotowa. Na przełomie roku najwięcej dzieje się na najtrudniejszym odcinku - pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Skrzydlewskiego i Wapienicką.

Wybory samorządowe (druga tura) - 04.11.2018
fot. bielsko.info


W czerwcu głównym tematem na naszym portalu były wybory prezydenckie. Podczas kampanii wyborczej nasze miasto odwiedziło dwóch kandydatów na najwyższy urząd w państwie - Rafał Trzaskowski oraz Robert Biedroń. Ponadto stolicę Podbeskidzia odwiedzili premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Pierwszą turę wyborów w naszym mieście wygrał Andrzej Duda, tuż za nim był Rafał Trzaskowski. Jednak w drugiej turze wyborów górą w stolicy Podbeskidzia był obecny prezydent Warszawy, który otrzymał 50 815 głosów, co dało kandydatowi Koalicji Obywatelskiej poparcie na poziomie 56,16%. Z kolei na urzędującego Prezydenta w naszym mieście zagłosowało 39 670 wyborców, co Andrzejowi Dudzie dało wynik na poziomie 43,84%. W drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosowało 71,02% uprawnionych do głosowania bielszczan. Najwyższą frekwencję odnotowano w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 64 (Szkoła Podstawowa nr 23), gdzie zagłosowało 80,03% wyborców.

podbeskidzie
fot. Jakub Ziemianin / TS Podbeskidzie


15 lipca był szczęśliwym dniem dla kibiców Podbeskidzia Bielsko-Biała. To właśnie w ten dzień Górale zapewnili sobie awans pokonując na własnym stadionie ekipę Odry Opole 4:3. Na powrót do Ekstraklasy w Bielsku-Białej i całym regionie wyczekiwano przez cztery lata, dwa miesiące i jeden dzień, bo tyle minęło od ostatniego meczu Górali w najwyższej piłkarskiej lidze w Polsce.

Kwietniki przy schodach na początku ulicy 11 Listopada
Kwietniki przy schodach na początku ulicy 11 Listopada · fot. UM Bielsko-Biała


W wakacje Bielsko-Biała otrzymało tytuł "Najpiękniej Ukwieconego Miasta w Polsce" w plebiscycie "Terra Flower Power"! W poniedziałek, 17 sierpnia ogłoszono wyniki plebiscytu. Nasze miasto zdobyło 4030 głosów. 9. edycja plebiscytu "Terra Flower Power" rozpoczęła się 3 sierpnia. To właśnie w nim polskie miasta rywalizowały o tytuł najpiękniej ukwieconego. Łącznie w tegorocznym plebiscycie oddano 15 tysięcy głosów, co jest dotychczasowym rekordem.

Kolarze i kolumna pod Zamkiem Sułkowskich w Bielsku-Białej - 07.08.2020 · fot. mp / bielsko.info


Również w sierpniu kolejny raz Bielsko-Biała gościło metę etapu Tour de Pologne. Trzeci etap naszego narodowego wyścigu z metą w Bielsku-Białej wygrał Ekwadorczyk Richard Carapaz. Kolarz z Team Ineos został równocześnie nowym liderem wyścigu. Niestety, podczas "bielskiego" etapu naszego narodowego touru doszło do poważnego wypadku jednego z kolarzy. Trzeci etap Tour de Pologne rozpoczął się na Rynku w Wadowicach. W ten sposób organizatorzy wyścigu chcieli uczcić setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, która przypada w 2020 roku. Później kolarze przejechali 201 kilometrów, podczas których pokonali regionalne mekki kolarzy amatorów - Kocierz, Wielką Puszczę oraz dwa razy przełęcz Przegibek. Ponadto zawodnicy odwiedzili takie miejscowości, jak Andrychów, Porąbka, Międzybrodzie Bialskie, Wilkowice, Łodygowice czy Czernichów. Do Bielska-Białej kolarze wjechali dwa razy od strony „Przegibka”.

Wrzesień to kolejne dobre wiadomości dotyczące komunikacji w Bielsku-Białej. To właśnie wtedy pojawiła się informacja, że jest szansa na rewitalizację linii kolejowej na odcinku od stolicy Podbeskidzia do Skoczowa. Plany "Aglomeracji Beskidzkiej" zgłoszono do programu Kolej+ i... znalazły się one w drugim etapie projektu rządowego. Ponadto właśnie w tym miesiącu zapowiedziano, że do 2030 roku powinna powstać Beskidzka Droga Integracyjna łącząca nasze miasto z Krakowem.

grzegorz Puda
fot. KPRM


W październiku Grzegorz Puda, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Bielska-Białej, został nowym ministrem rolnictwa. Wcześniej, w listopadzie 2019, po przekształceniach w strukturze ministerstw, przeszedł na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wojna o prawa kobiet. Protest na pl. Ratuszowym w Bielsku-Białej - 23.10.2020 · fot. ts / bielsko.info


Pod koniec października, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, w całej Polsce wybuchły tak zwane Strajki Kobiet, które dotarły również do Bielska-Białej. W kulminacyjnym momencie protestów wzięło w nich udział nawet 10 tysięcy osób! Protesty w stolicy Podbeskidzia były największymi tego typu wydarzeniami w naszym regionie. Kwestie strajku dotarły również na sesje bielskiej Rady Miejskiej, gdzie jeden z radnych nazwał członkinię RM... "diabłem wcielonym".

mp / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.