bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 16 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3326

Ogłoszono konkurs architektoniczny na centrum przesiadkowe

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na centrum przesiadkowe w Bielsku-Białej ogłosili miasto i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Organizatorzy liczą na udział w nim pracowni z całego kraju. Pula nagród wynosi 120 tysięcy złotych.

28marca,popołudnie,bielskobiała,bielsko,warszawska,korek,dworzec,dworzecpkp,kładka,góry,beskidy
Konkurs na centrum przesiadkowe w Bielsku-Białej ogłoszony


Celem konkursu jest wybranie najlepszej w sensie funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej - uwzględniającej kontekst materialny, estetyczny, kulturowy oraz społeczny istniejącego zagospodarowania obszaru i jego otoczenia. Rozwiązania konkursowe mają pomóc w planowaniu i wyznaczaniu kierunków rozwoju przestrzennego miasta.

Harmonogram oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej bielskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Termin nadsyłania prac upływa z końcem marca przyszłego roku. Natomiast ogłoszenie wyników i wystawa nagrodzonych oraz wyróżnionych prac planowane są odpowiednio na maj i czerwiec 2021 roku.

Centrum przesiadkowe ma powstać w okolicach bielskich dworców - kolejowego i autobusowego. Plany zakładają usprawnienie połączeń z drogami S1 i S52. Lokalny transport samochodowy ułatwić ma dodatkowo powstanie nowego łącznika w postaci planowanej ulicy Nowopiekarskiej. Rozwiązanie to będzie pełnić funkcję północnej śródmiejskiej obwodnicy miasta. Powstanie nowe połączenie ulic Krakowskiej z Warszawską, wykorzystujące istniejącą ulicę Piekarską. Za tę cześć planu bezpośrednio odpowiada Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, który właśnie rozstrzygnął trzeci przetarg na opracowanie projektu budowy nowej trasy. Dokumentację za prawie 640 tysięcy złotych przygotuje konsorcjum firm Artur Władyczka G5 z Żywca i krakowski Integral Projekt Sp. z o.o.

Natomiast za projekt urbanistyczno-architektoniczny węzła przesiadkowego, czyli przebudowy całej okolicy wraz z powstaniem zupełnie nowych obiektów, odpowiadać będą właśnie architekci zaproszeni do udziału w konkursie. Miastu zależało, aby procedura odbywała się pod patronatem zawodowej organizacji tego środowiska, zaprosiło więc do współpracy Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Konkursowe projekty muszą spełnić wiele warunków. Powinny skupić się na takich aspektach, jak sposób szybkiego i wygodnego dojazdu, parkowanie pojazdów na parkingach wielopoziomowych, nowoczesna infrastruktura łącząca transport kolejowy z komunikacją autobusową i samochodową na poziomie miejskim, lokalnym, ale też dalekobieżnym.

W zakres opracowania wchodzi także organizacja ciągów komunikacyjnych - w planach jest stworzenie wielkopowierzchniowych zadaszeń, budowa przykrytej kładki dla pieszych, powstanie nowego wiaduktu łączącego rondo przy parkingu obok Sfery I z ulicą Warszawską. Nie można zapomnieć także o takich funkcjach, jak mały handel oraz gastronomia.

Organizatorzy konkursu liczą na spójną i atrakcyjną koncepcję zagospodarowania terenu w otoczeniu dworca, podejście miastotwórcze i niepozbawione wrażliwości na elementy zgodne z duchem Bielska-Białej. Istotne dla projektu będą uwarunkowania historyczne - sąsiedztwo zabytkowego budynku dworca, wzniesionego w 1890 roku według projektu Carla Schulza. Obiekt w latach 1995-2001 poddano generalnemu remontowi, za co został nagrodzony Główną Nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku.

Miasto do współpracy zaprosiło gestorów terenu - obu przewoźników: PKP i Komunikację Beskidzką. Szczególnie ważna w całym procesie jest rola przedsiębiorstw kolejowych, które posiadają duże i niezagospodarowane tereny po wschodniej stronie dworca, a tam miasto chciałoby zlokalizować wielopoziomowy parking na ponad 2 tysiące pojazdów.

Według szacunków, budowa węzła przesiadkowego wraz z powstaniem ulicy Nowopiekarskiej będzie kosztować około 400 milionów złotych i zamknie się w okresie 7 lat. Sprawne działanie i dobrze przygotowana dokumentacja mają pozwolić na staranie się o środki europejskie na ten cel już w pierwszym rozdaniu nowej unijnej perspektywy.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.