bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 19 listopada 2020
  • 21 listopada 2020
  • wyświetleń: 6720

Beskidzka Droga Integracyjna - znamy więcej szczegółów

Nadal nie ma zgody na budowę drogowej trasy ekspresowej łączącej Podbeskidzie z centrum Małopolski. Mowa o dwupasmowej Beskidzkiej Drodze Integracyjnej. Mimo tego, że w tej sprawie - po protestach - orzeczenia nie wydał jeszcze sąd, drogowcy zapewniają, że prace nad przygotowaniem niezbędnych dokumentów trwają w najlepsze.

droga ekspresowa s1
Beskidzka Droga Integracyjna - znamy więcej szczegółów · fot. GDDKiA


Beskidzka Droga Integracyjna, w ciągu drogi krajowej nr 52 status drogi ekspresowej otrzymała w 2016 roku. Jak podają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, decyzją Rada Ministrów ustalono przebieg drogi ekspresowej S52, który prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok a kontynuowany jest do drogi krajowej numer 7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicę Krakowa do S7.

- Odcinek S52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa nazywany Beskidzką Droga Integracyjną, o długości około 61 kilometrów z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu będzie miał 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów - poinformowała Iwona Mikrut-Purchla, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w GDDKiA Kraków.

Jak dodała w komunikacie dyrekcji, decyzja środowiskowa dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 roku, ale do tej pory nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. - Wprawdzie 16 stycznia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Posiedzenie NSA do dzisiaj nie zostało wyznaczone - informuje przedstawicielka małopolskich drogowców.

Jak jednak podkreśliła Mikrut-Purchla, prace dokumentacyjne są kontynuowane. W kwietniu 2020 roku został uzgodniony przez Ministra Infrastruktury aneks do programu inwestycji dla tej drogi, a 31 sierpnia 2020 roku podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium Koncepcji Programowej do lutego 2025 roku.

- Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko Biała - Głogoczów, czyli Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, w systemie „projektuj i buduj” w podziale na pięć odcinków, przewiduje się w drugim półroczu 2024 roku. Podpisanie umów z wykonawcami planowane jest w pierwszym półroczu 2025 roku. Realizacja robót budowlanych przewidywana jest na lata 2027-2031 - podała rzeczniczka GDDKiA w Krakowie.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy 10 września, informację o budowie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej do 2030 roku potwierdził na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.