Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 28 lipca 2019
  • 29 lipca 2019
  • wyświetleń: 3595

Bielsko-Biała na 12. miejscu w rankingu najbogatszych samorządów

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - "Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2018", przeprowadzonego przez czasopismo Wspólnota - Bielsko-Biała, jako miasto na prawach powiatu, znajduje się na 12. miejscu w kraju. Pierwsze miejsce, podobnie jak w ubiegłych latach, przypadło miastu Sopot.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat: dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. Jak mówią autorzy rankingu: w dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Analizując budżety gmin odjęto także składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą tak zwany „podatek janosikowy” oraz do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Bielsko-Biała z wynikiem 4885,93 zł per capita wśród miast na prawach powiatu zajęło 12. miejsce - tak samo jak w roku ubiegłym. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą w tej kategorii jest Sopot. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu zajęły: Świnoujście, Płock, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Nowy Sącz, Ostrołęka, Gdynia, Krosno i Konin. 11. miejsce zajęły niedalekie Tychy. Wśród miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa przed Wrocławiem i Opolem, a wśród gmin wiejskich najlepszy podobnie jak przed rokiem okazał się Kleszczów przed Rewalem i gminą Rząśnia w woj. łódzkim.

Prof. Paweł Swianiewicz - autor rankingu zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010.

Opracowywane przez prof. Paweł Swianiewicza oraz Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS. Pełny ranking można znaleźć TUTAJ.

BM / bielsko.info, źródło: www.wspolnota.org.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.