Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 9 lipca 2019
  • wyświetleń: 3533

250-letnia kamienica przy zamku odzyskała swój dawny blask

Zakończył się remont barokowej kamienicy przy ulicy Wzgórze 14. Już niebawem w zabytkowym budynku swoją siedzibę znajdzie Miejskie Centrum Usług Społecznościowych, które powstanie dzięki dotacji z UE.

wzgórze
250-letnia kamienica przy zamku odzyskała swój dawny blask · fot. bielsko.info


Barokowa kamienica przy ulicy Wzgórze 14 powstała w II poł. XVIII wieku w miejscu spalonej w 1753 r. farbiarni cechu sukienników. Od 1823 r. należała do rodziny Sułkowskich. W 1903 r. ulokowano tu istniejącą do 1945 r. Czytelnię Niemiecką (Deutsche Lesehalle). Po wojnie na piętrze ulokowano mieszkania, a na paterze lokale usługowe.

Pierwotnie miasto zakładało, że kamienica zostanie wyremontowana i zaadaptowana na funkcje biurowo-usługowe użyteczności publicznej z przeznaczeniem dla potrzeb Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej (parter, poddasze) i Wydziału Promocji Miasta Bielska-Białej (piętro). W 2009 roku opracowano nawet projekt budowlano-wykonawczy, który nie doczekał się realizacji ze względu na brak środków finansowych.

Barokowa kamienica musiała poczekać kilka lat na remont. Bielscy urzędnicy postanowili, że w zabytkowym obiekcie powstanie "Miejskie Centrum Usług Społecznościowych" - projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

wzgórze
Miejskie Centrum Usług Społecznościowych w Bielsku-Białej dofinansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego · fot. bielsko.info


W budynku realizowane będą usługi społeczne tzw. aktywnej integracji, adresowane dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tj. m.in. poradnictwo specjalistyczne, w tym prawne i psychologiczne, warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej, doradztwo zawodowe, szkolenia, kursy oraz wystawy, prezentacje, odczyty, wykłady dla mieszkańców miasta.

Generalny remont budynku kosztował 3,8 mln złotych. Aktualnie trwa wyposażanie obiektu. Miejskie Centrum Usług Społecznościowych ma rozpocząć działalność jesienią 2019 roku.

Projekt Miejskie Centrum Usług Społecznościowych w Bielsku-Białej dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.