bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 3 grudnia 2018
  • 5 grudnia 2018
  • wyświetleń: 6117

[ZDJĘCIA] Inwestycja zakończona. Pociągi pojadą do 120 km/h

Ważna inwestycja kolejowa na Podbeskidziu zakończona. Na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra przebudowano perony i wymieniono tory. Dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 60 mln złotych, podróżni wygodniej i szybciej pojadą do Żywca i Katowic.

Reklama

Inwestycja zakończona. Pociągi pojadą do 120 km/h · fot. PKP PLK


Prace na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra zostały zakończone. W Bielsku-Białej Lipniku, Leszczynach, Mikuszowicach i w Wilkowicach Bystrej przebudowano i podwyższono perony - łatwiejsze jest wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Są nowe wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Czytelne oznakowanie stacji i przystanków ułatwia podróżowanie.

Dzięki nowemu oświetleniu peronów oraz dróg dojścia, podróżni mogą czuć się bezpieczniej. Na bezpieczeństwo wpływa też przebudowa 11 przejazdów kolejowo - drogowych, które zostały lepiej oświetlone i wyposażone w monitoring. Przejazdy w Bielsku-Białej Leszczynach, Mikuszowicach i w Wilkowicach Bystrej dodatkowo wyposażono w urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej - kierowców o nadjeżdżającym pociągu ostrzega sygnalizacja świetlna.

W Bielsku-Białej Leszczynach na przejściu przez tory, które wcześniej było zabezpieczone labiryntem, zamontowano rogatki i sygnalizację świetlną, co zwiększa bezpieczeństwo. Sprawniejszy przejazd przez tory zapewnia wymieniona nawierzchnia drogowa oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Inwestycja zakończona. Pociągi pojadą do 120 km/h
Inwestycja zakończona. Pociągi pojadą do 120 km/h · fot. PKP PLK


Na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra pociągi pojadą szybciej od nowego rozkładu jazdy (09.12.2018). Prędkość zwiększy się z 50-70 km/h do nawet 120 km/h. Pociągi towarowe pojadą z prędkością do 100 km/h. To efekt wymiany 16 kilometrów torów. Prace objęły także sieć trakcyjną i 29 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukty i mosty oraz przejścia pod torami (stacja Wilkowice Bystra, Bielsko-Biała Leszczyny i Bielsko-Biała Lipnik). Jest też 16 nowych rozjazdów, które zostały wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania - zapewnia to sprawny przejazd pociągów w trudnych warunkach zimowych.

Inwestycja warta jest 60 mln złotych. Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra to pierwszy odcinek rewitalizowanej linii 139: Czechowice Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa). Prace mają usprawnić przewóz podróżnych i towarów na Górnym Śląsku. Wartość całego projektu szacowana jest na 200 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano do 2023 roku.

Obecnie PLK prowadzą prace na odcinku Żywiec - Węgierska Górka, które zakończą się w połowie 2019 roku.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.