bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 26 listopada 2018
  • wyświetleń: 5179

Elektryczne autobusy nie dla Bielska-Białej? Trwają konsultacje społeczne

Do 29 listopada bielszczanie mogą wyrażać opinie na temat opracowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego dokumentu pn. "Analizy kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej na terenie Bielska-Białej".

Reklama

autobus
fot. Solaris


W dokumencie przeanalizowano kilka wariantów - m.in. wprowadzenie w Bielsku-Białej autobusów elektrycznych akumulatorowych z ładowarkami plug-in i pantografowymi, a także trolejbusów.

Po wstępnej ocenie najlepszym wariantem z dużą przewagą okazały się autobusy z napędem konwencjonalnym. Drugie miejsce zajęły autobusy elektryczne akumulatorowe z ładowarkami plug-in i pantografowymi.

W analizie przedstawiono projektowane zestawienie elektryfikacji wybranych linii komunikacji miejskiej w Bielsku Białej, na których powinny być eksploatowane pojazdy elektryczne: całościowo elektryfikowane linie: 1, 2, 4, 10, 15, 28, 30, częściowo elektryfikowane linie: 3, 50.

elektryfikacja
Projekt elektryfikacji linii autobusowych


Specjaliści z firmy Trako, która wykonała raport, są zdania, że inwestycja w autobusy elektryczne w Bielsku-Białej nie jest zasadna.

- Obliczenia jednoznacznie wskazują, że inwestycja w autobusy elektryczne akumulatorowe z ładowarkami plug-in i pantografowymi w uwarunkowaniach miasta Bielska-Białej nie jest zasadna, gdyż jest nieefektywna zarówno pod względem społeczno-gospodarczym jak i ekonomicznym. Zatem osiągnięcie poziomów minimalnego udziału autobusów zeroemisyjnych zgodnie z zapisami uepa we flocie operatora komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej nie jest wymagane. Wskaźnik ENPV osiągnie wartość dodatnią, jeśli cena autobusu elektrycznego akumulatorowego typu MAXI obniży się z zakładanego w analizie poziomu 2 200 000 PLN netto do ok. 2 025 000 PLN netto, a typu MEGA18 z 2 800 000 PLN netto do ok. 2 425 000 PLN netto - czytamy w analizie.

Konsultacje społeczne dotyczące "Analizy kosztów i korzyści wprowadzenia do eksploatacji w bielskiej komunikacji miejskiej autobusów zeroemisyjnych" trwają do 29 listopada. Dokument oraz formularz ankiety dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.