bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 listopada 2018
  • wyświetleń: 7637

[FOTO] Remont zabytkowego pasażu. Odtworzono napis w j. niemieckim

Zaniedbana kamienica w centrum Bielska-Białej odzyskuje blask. Mowa o dawnym pasażu Komunalnej Kasy Oszczędności z 1910 roku. Na zachodniej elewacji kamienicy odtworzono napis w języku niemieckim.

Reklama

Pasaż Komunalnej Kasy Oszczędności · fot. bielsko.info


Imponujący gmach pasażu Komunalnej Kasy Oszczędności mieści się między ulicami 3 Maja i Barlickiego na wysokości placu Chrobrego. Prace rewitalizacyjne odbywają się od strony ulicy Przechód i 3 Maja. Wykonano już remont elewacji dwóch pięter, poddasza i poszycia dachowego. Aktualnie trwają prace na wysokości parteru.

W ramach inwestycji na zaokrąglonym narożniku kamienicy odtworzono napis w języku niemieckim "Erbaut VI Bielitzer Sparkasse 1909-1910", świadczący o latach budowy pasażu Komunalnej Kasy Oszczędności w Bielsku.

Budynek projektu wiedeńskich architektów Hansa i Teodora Mayera powstał jako kompleks mieszkalno-biurowy z lokalami sklepowymi. Dwie kamienice zostały ze sobą połączone przewiązką, pod którą rozpoczyna się pasaż dla ruchu pieszego - obecnie ulica Przechód, która prowadzi z ulicy Barlickiego na plac Chrobrego.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.