bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 7 marca 2023
  • wyświetleń: 2134

MZK z nowoczesnymi autobusami. Bolek i Lolek będą wozić dzieci

MZK z nowoczesnymi autobusami. Bolek i Lolek będą wozić dzieci · fot. Wydział Komunikacji UM BB
Przygód znanych bohaterów bielskich kreskówek: Bolka i Lolka - nie koniec. W marcu wyruszają z nową misją - jako patroni pierwszych autobusów elektrycznych w Bielsku-Białej, które zasiliły tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego - roztoczą swoją bajkową opiekę nad dziećmi i uczniami niepełnosprawnymi dowożonymi do placówek edukacyjno-oświatowych na terenie miasta.

SOLARIS Urbino 9 LE electric: „Bolek”- o numerze taborowym 227 oraz „Lolek” o numerze taborowym 228 - są pierwszymi pojazdami zeroemisyjnymi, jakie będzie wykorzystywał na stałe Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. Autobusy dostarczyła firma Solaris Bus & Coach. Pojazdy będą wykorzystywane w dni robocze do obsługi przewozów zamkniętych — linii szkolnych przewożących niepełnosprawne dzieci i młodzież do szkół, natomiast w weekendy będą eksploatowane również na liniach miejskich o mniejszych potokach pasażerskich.

Autobusy o pojemności 56 pasażerów mogą zabrać na pokład 28 pasażerów na miejscach siedzących i 28 pasażerów na miejscach stojących. Pojazdy zostały wyposażone w baterie Solaris Super Energy o pojemności 280 kWh, których ładowanie będzie odbywać się na zajezdni za pomocą złącza plug-in.

MZK z nowoczesnymi autobusami. Bolek i Lolek będą wozić dzieci
MZK z nowoczesnymi autobusami. Bolek i Lolek będą wozić dzieci · fot. Wydział Komunikacji UM BB


- Nowościami - dotychczas niespotykanymi w Bielsku-Białej są wysokie fotele pasażerskie wraz z pasami, które mają zapewnić bezpieczeństwo przewożonych dzieci oraz dedykowany przewozom dzieci zewnętrzny system ostrzegawczy, który w trakcie wymiany pasażerskiej załączy z tyłu pojazdu pomarańczowe koguty zlokalizowane na dachu a także wysunie z dedykowanej obudowy znak „stop” informujący kierowców o przeprowadzanej wymianie pasażerskiej - informuje Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W nowych pojazdach zastosowano szereg udogodnień dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami - w szczególności drugie drzwi odskokowo-przesuwne wraz ze specjalną platformą do podjazdu wózków inwalidzkich. Wszystkie przyciski wewnątrz i na zewnątrz autobusów są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. We wewnętrzu wyznaczono specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych.

MZK z nowoczesnymi autobusami. Bolek i Lolek będą wozić dzieci
MZK z nowoczesnymi autobusami. Bolek i Lolek będą wozić dzieci · fot. Wydział Komunikacji UM BB


Podobnie jak przy poprzednich dostawach autobusów na tylnej ścianie pojazdu zastosowano duży wyświetlacz, na którym obok numeru linii znajduje się także kierunek jazdy natomiast na szybie obok przednich drzwi zamontowano dodatkowy wyświetlacz wysokiego kontrastu a w środku wyświetlacz LCD informacji pasażerskiej. Co ważne, pojazdy zostały wyposażone także w system monitoringu wizyjnego składający się z kamer wewnętrznych oraz zewnętrznych.

- [i]Tak znamienity patronat bohaterów bielskich bajek był możliwy dzięki przychylności spadkobierców praw autorskich w imieniu których działa Pan Mecenas dr Marek Bukowski (Bukowski i Wspólnicy Kancelaria Prawna Sp.k z Krakowa) - zarządca przymusowy autorskimi prawami majątkowymi do postaci „Bolka i Lolka”. Za nieodpłatną licencję umożliwiającą korzystanie z wizerunków postaci - składamy w imieniu swoim oraz pasażerów, w szczególności dzieci i uczniów niepełnosprawnych - serdeczne podziękowania
- podkreśla Wydział Komunikacji bielskiego Urzędu Miejskiego.

- Chciałbym złożyć podziękowania dla Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej za inicjatywę oraz dopełnienie wszelkich formalności i zgód związanych z publikacją wizerunku Bolka i Lolka na naszych autobusach. Cieszę się, że Bolek i Lolek otrzymali wyjątkowe miejsce na dwóch, nowych autobusach elektrycznych. To krok Spółki w stronę elektromobilności i zeroemisyjności. Jestem przekonany, że atrakcyjne oznaczenie autobusów przyczyni się do postrzegania naszej Spółki jako przyjaznej dla milusińskich, ale nie tylko. Bo przecież w każdym dorosłym drzemie małe dziecko - komentuje Hubert Maślanka, prezes MZK Bielsko-Biała.

mp / bielsko.info

źródło: Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.