bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 23 lutego 2023
  • 25 lutego 2023
  • wyświetleń: 6730

Uruchamianie kolejki na Szyndzielnię. Unikalne zdjęcia!

Uruchomienie Kolei Linowej na Szyndzielnię - unikatowe zdjęcia · fot. archiwum Władysława Steinhofa / Kolej Linowa Szyndzielnia
W tym roku mija 70 lat od uruchomienia Kolei Linowej na Szyndzielnię. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia z lat 1952- 1953, udostępnione przez Władysława Steinhofa. Publikujemy też wycinki z prasy z 1951 roku, w których informowano o decyzji i rozpoczęciu budowy. Jak to się wszystko zaczęło? Zobaczcie jakie „foto-perełki” udostępniła Kolej Linowa Szyndzielnia!

Historia kolei zaczyna się 21 grudnia 1953 roku - to wtedy przewiozła swoich pierwszych pasażerów. W tym dniu na szczyt wjechało koleją ponad 2 tysiące osób. Była to pierwsza w powojennej Polsce nowa inwestycja w tej dziedzinie. Kolej została wybudowana przez Polskie Koleje Linowe i prezentowała nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne w dziedzinie transportu linowego systemu firmy „Brüder Girak”.

Uruchomienie kolejki na Szyndzielnię - wycinki z gazet
Uruchomienie kolejki na Szyndzielnię - wycinek z gazety · fot. Kolej Linowa Szyndzielnia


Kolej Linowa Szyndzielnia dysponowała 35 czteroosobowymi wagonikami i przewoziła do 300 osób na godzinę z prędkością 2,6 m/s. Przejazd koleją na trasie o długości 1920 m trwał około 12 minut. Na trasie znajdowało się tylko 6 kratowych podpór, których wysokość wynosiła od 8 do 14 metrów.

Uruchomienie kolejki na Szyndzielnię - wycinki z gazet
Uruchomienie kolejki na Szyndzielnię - wycinek z gazety · fot. Kolej Linowa Szyndzielnia


Zobaczcie też inne archiwalne zdjęcia, które publikowaliśmy na naszych łamach w styczniu: [ZDJĘCIA] Kolej linowa na Szyndzielni obchodzi 70. urodziny!.

ar / bielsko.info

źródło: Kolej Linowa Szyndzielnia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj