bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 20 lutego 2023
  • wyświetleń: 2462

Czy dzień, czy noc... Lampy świecą "kiedy chcą"

Lampy świecące w dzień - ul. Partyzantów / Kustronia · fot. Nadesłane przez czytelnika
Część mieszkańców miasta skarży się, że nie dość, że ograniczono oświetlenie uliczne w mieście, to jeszcze lampy zaświecają się w różnych porach, a ponadto zgasły na niektórych przejściach dla pieszych. To rzecz jasna prowokuje niebezpieczne sytuacje. Ratusz wyjaśnia, że to efekt usterek.

Jak przypomniał bielski radny Konrad Łoś, "kilka tygodni ternu prezydent miasta podjął kontrowersyjną decyzję o przerwie w działaniu całego oświetlenia ulicznego w godzinach 0.00 do 4.00".

- Niestety po upływie niemalże miesiąca od wprowadzenia jej w życie mieszkańcy wskazują, iż system oświetleniowy jest nadal tak rozregulowany, że działa jak chce i kiedy chce. Sam przyjmowałem od mieszkańców informacje, które zgłaszałem naczelnikowi Wydziału Gospodarki Miejskiej o rozświetlonych latarniach w ciągu dnia, co kłóci się z oszczędnościowym uzasadnieniem wyłączania oświetlenia w godzinach nocnych. Ponadto wdrożone ograniczenie zużycia energii miało omijać przejścia dla pieszych. Niestety z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż na Osiedlu Kopernika, zwłaszcza w obrębie ulicy Jesionowej latarnie przy przejściach dla pieszych w ogóle nie działają, co stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych. Sytuacja taka podobno ma miejsce już od miesiąca - wskazał przedstawiciel mieszkańców.

Przypomniał jednocześnie, że wnosił "o doświetlenie dwóch przejść dla pieszych na wspomnianym osiedlu w rejonie ulicy Wodnej oraz Wiśniowej".

- Kilka miesięcy ternu przeprowadzono oczekiwaną inwestycje, lecz oświetlenie nie jest uruchamiane w odpowiednim czasie. Ponadto mieszkańcy uskarżali się na brak oświetlenia w godzinach wieczornych ulicy Cieszyńskiej, m.in. w obrębie ronda im. Czesława Niemena w kierunku centrum miasta - dodaje radny Łoś.

W odpowiedzi Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej przyznał, że rzeczywiście na terenie Bielska-Białej została wprowadzona przerwa w działaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 0.00 do 4.00.

- Prace związane z wprowadzeniem przerwy, a więc przeprogramowywaniem zegarów sterujących oświetleniem, prowadzone są sukcesywnie przez pracowników spółki Tauron oraz przez wykonawcę prowadzącego aktualnie eksploatacje urządzeń gminnych. W trakcie wykonywania prac dochodziło do incydentalnych zdarzeń polegających na rozprogramowaniu zegarów, co spowodowało działanie oświetlenia w ciągu dnia. Zapewniam, że pracownicy Wydziału Gospodarki Miejskiej reagowali bezzwłocznie na otrzymywane od mieszkańców sygnały o nieprawidłowym działaniu oświetlenia, co skutkowało natychmiastowym eliminowaniem zgłaszanych usterek - wyjaśnił wiceprezydent.

I zapewnił, że magistrat na bieżąco monitoruje prace związane z wprowadzaniem zapowiadanej przerwy, "aby wyeliminować przytoczone przez pana radnego sytuacje".

- W zakresie doświetleń przejść dla pieszych w ciągu ulicy Jesionowej informuję, że prace wykonawcze zlecone firmie na drodze przetargu zostały zrealizowane w terminie umownym. Z przyczyn niezależnych od Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej firma Tauron Dystrybucja musiała wyznaczyć nowe przyłącza dla doświetleń przejść dla pieszych w rejonie ul. Wodnej i ul. Wiśniowej, co skutkowało koniecznością wszczęcia ponownej procedury przyłączeniowej. Wizja w terenie w dniu 8 lutego 2023 r. potwierdziła działające doświetlenie na ul. Jesionowej w rejonie skrzyżowania z ul. Wodną. Z informacji, uzyskanych z firmy Tauron Dystrybucja wynika, że przejście w rejonie ul. Wiśniowej powinno zostać uruchomione do końca lutego - poinformował Piotr Kucia.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.