bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 17 stycznia 2023
  • wyświetleń: 960

Samorządowcy i duchowni spotkali się na ekumenicznym opłatku

Ekumeniczny opłatek duchownych i władz Bielska-Białej - 16.01.2023 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB; ks. Piotr Bączek
Biskupi oraz duchowni Kościołów katolickiego i ewangelickiego spotkali się 16 stycznia z władzami Bielska-Białej i radnymi. W bielskim Ratuszu pojawili się księża z parafii diecezjalnych i zakonnych z terenu miasta.

Przybyli m.in.: biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger oraz proboszczowie parafii katolickich w Bielsku-Białej i okolicach. Obecni byli też przedstawiciele miejscowych parafii ewangelicko-augsburskich ze zwierzchnikiem diecezji cieszyńskiej tego Kościoła biskupem Adrianem Korczago. Noworoczne życzenia władzom miasta, z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim, złożyli biskupi - katolicki i ewangelicki.

- Władze Bielska-Białej i duszpasterze tego miasta, różnych wyznań, mają służyć tej samej sprawie. Ma to być troska o całościowy wymiar istnienia mieszkańców stolicy Podbeskidzia. Naród oraz Kościół są owocem stwórczego dzieła Bożego, ale nie utożsamiają się ze sobą, są wobec siebie autonomiczne. Nie są wobec siebie konkurentami czy rywalami - zaznaczył podczas swojego wystąpienia biskup Piotr Greger.

- Społeczeństwo wnosi do Kościoła swoją kulturę, historię, dorobek materialny, etnograficzny, demograficzny. Zaś Kościół wnosi w daną społeczność ideę prawdy, dobra i piękna, miłości, pokoju, a nade wszystko dar Bożej łaski będącej zaproszeniem do podążania drogą zbawienia - stwierdził, przywołując słowa św. Jana Pawła II z 22 maja 1995 roku. Będąc tego dnia w Bielsku-Białej papież życzył bielszczanom, aby w tym mieście nigdy nie zabrakło miejsca dla Chrystusa.

Prezydent Klimaszewski zauważył w swoim przemówieniu podsumowującym miniony rok 2022, że mimo trudnych czasów, Bielsko-Biała słynie z tego, iż wszyscy ze sobą współpracują szukając wspólnych rozwiązań. - Patrzą, jak się dogadywać, a nie jak się kłócić - dodał.

Bp Korczago zwrócił uwagę na znaczenie i wagę życzeń biblijnych: „Pokój temu domowi”. Wyraził nadzieję, że udziałem takich spotkań jak poniedziałkowe będzie trwały pokój duchowy. Zaznaczył, że pragnienie pokoju jest także wyruszaniem w poszukiwaniu tego daru dla innych, ale stanowi zarazem próbę odnajdywana go w samym sobie.

W tym kontekście duchowny wskazał na rolę gościnności w życiu i pracy. - Spotykamy się tu, pracujemy razem po to, by udzielać sobie gościnności. Na tym polega samorządne zawiadywanie tym, co otrzymaliśmy w dzierżawę. Z tej gościnności wynika nasza wspólna aktywność. Będąc gospodarzami możemy korzystać z daru gościnności - przekonywał i życzył, by "nie stawiać oporu pokojowi".

mp / bielsko.info

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.