bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 8 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1850

Historyczny Ratusz w Białej odzyskał swój dawny blask

Wyremontowana kamienica na rogu ulic Ratuszowej i 11 Listopada · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB
Na zwieńczeniu narożnej kamienicy przy ul. Ratuszowej i 11 Listopada - budynku, który był w przeszłości siedzibą władz miejskich, został zamontowany Herb Białej. Kamienica była remontowana od 2020 roku.

Rejon placu Wojska Polskiego zmienia swoje oblicze. Do pięknie odremontowanej kamienicy Pod Żabami teraz dołączyła kamienica na rogu ulic Ratuszowej i 11 Listopada. Kiedy modernizację przejdzie sam plac, ten kwartał miasta zmieni radykalnie swój wygląd.

Właśnie zakończył się remont dawnej siedziby władz lokalnych w Białej. Symbolicznym zakończeniem prac było zawieszenie na zwieńczeniu attyki herbu Białej. Herb wzorowany jest na zachowanym eksponacie z papieru firmowego miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności z 1915 roku. Płaskorzeźbę przedstawiającą herb Białej wykonała pracownia konserwacji zabytków Marii Osielczak.

Prace remontowe kamienicy kosztowały blisko 1,9 mln zł - niewiele ponad 1 mln zł wyłożył Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej, który posiada ponad 50 proc. udziałów w nieruchomości. Prywatni właściciele kamienicy pokryli pozostałą część kwoty, w której 400 tys. zł stanowiła dotacja z budżetu miasta.

Warto przypomnieć, że podczas lutowej sesji Rada Miejska zdecydowała o wsparciu finansowym remontu pięciu zabytkowych obiektów w mieście, w tym kamienicy przy ul. Ratuszowej 2. Współwłaścicielom tej nieruchomości radni przyznali 400 tys. zł w ramach dotacji celowej. Wysokość dotacji stanowi 46 proc. nakładów koniecznych do wykonania remontu konserwatorskiego.

Miasto dofinansowało remont konserwatorski elewacji, sieni i klatki schodowej oraz wykonanie izolacji ścian fundamentowych budynku. Wykonany już remont poprawił stan techniczny i estetyczny dawnego ratusza w Białej. Stanowił kontynuację prac renowacyjnych podjętych jeszcze w roku 2020 r., kiedy to naprawiono więźbę i wymieniono pokrycie dachowe budynku.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami historyków, przez wiele lat obiekt, o którym mowa, był historyczną siedzibą władz Białej. W latach 1750-1897 obradowały tu władze miejskie. Tu także 31 października 1769 roku podpisano akt utworzenia Generalnej Rady Stanów Skonfederowanych, czyli naczelnego organu władzy konfederatów barskich zwanego Generalnością. W 1827 roku drewniany ratusz zburzono i zastąpiono go konstrukcją murowaną w stylu historyzmu z czytelnymi elementami późnego klasycyzmu. Kamienicę przebudowano ok. 1870 roku.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.