bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 26 października 2022
  • wyświetleń: 2658

Innowacyjny zabieg po raz pierwszy w Szpitalu Wojewódzkim

Pierwszy zabieg neuromodulacji krzyżowej w Szpitalu Wojewódzkim · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono w październiku po raz pierwszy operację tzw. neuromodulacji krzyżowej. Celem zabiegu jest uzyskanie prawidłowej pracy pęcherza moczowego. Do zabiegu kwalifikuje się pacjentów, u których inne formy leczenia okazały sięnieskuteczne.

Operację z ang. Sacral Nerve Stimulation, przeprowadził zespół lekarzy z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Neurochirurgicznego bielskiej placówki.

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że zabieg polega na wszczepieniu przez naturalny otwór w kości krzyżowej specjalnej elektrody, która ma za zadanie stymulować nerw krzyżowy. - W drugim etapie leczenia elektroda łączona jest ze wszczepionym pod skórą neurostymulatorem, który generuje odpowiedni prąd, przewodzony do nerwu krzyżowego przez elektrodę - wyjaśnił specjalista.

Główne wskazania do SNS to schorzenia z zakresu urologii i proktologii, m.in. nietrzymanie moczu, nagłe silne parcie na mocz, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i tzw. pęcherz nadreaktywny.

- Zastosowanie neuromodulacji krzyżowej pozwala na uzyskanie prawidłowej pracy pęcherza moczowego poprzez przywrócenie odpowiedniego balansu pomiędzy przewodnictwem impulsów nerwowych z pęcherza i dna miednicy do ośrodków centralnych, sterujących procesem oddawania moczu - dodał dr Jerzy Słowiński.

Dr Wojciech Malinowski, urolog z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, który przeprowadzał zabieg podkreślił, że stymulacja nerwów krzyżowych jest uznaną w świecie metodą leczenia zaburzeń oddawania moczu. Daje ona szansę na wyleczenie pacjentów, którzy do tej pory nie mieli możliwości uzyskać pomocy w naszym regionie.

- Dodatkową satysfakcję przynosi fakt, że jest to kolejna, obok biopsji fuzyjnej prostaty, nowoczesna procedura urologiczna dostępna w naszym oddziale w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - powiedział dr Malinowski.

- Przybliżając pacjentom tę metodę leczenia, lubię używać analogii do powszechnie stosowanych w kardiologii urządzeń wszczepialnych takich jak kardiowertery i rozruszniki serca. Urządzenie zewnętrznie jest bardzo zbliżone, tak samo lokalizuje się je pod skórą, ale jego zadaniem jest regulacja pracy dróg moczowych. Mimo iż opis zabiegu brzmi groźnie, uraz związany z implantacją stymulatora jest nieporównywalnie mniejszy niż w tradycyjnych operacjach chirurgicznych - wyjaśnił urolog.

Parametry stymulacji można regulować zdalnie, w celu uzyskania najlepszej odpowiedzi klinicznej. Operacja SNS, włącznie z kosztem implantów jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Planowane jest przeprowadzenie neuromodulacji krzyżowej u kolejnych pacjentów Szpitala Wojewódzkiego.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.