bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 19 października 2022
  • wyświetleń: 1661

130 mln euro dla społeczności lokalnych. Ruszył program Interreg

Konferencja otwierająca nową edycję programu Interreg Polska-Słowacja - 19.10.2022 · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info
W środę, 19 października na bielskim Zamku Sułkowskich odbyła się konferencja w ramach nowego programu współpracy transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Podczas wydarzenia wystąpili politycy z naszego regionu, jak i zagranicy, w tym minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda, wicepremier Republiki Słowackiej, Veronika Remišová, a także prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski,

Budżet programu wynosi prawie 130 mln euro, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - ta kwota ma zostać przeznaczona na rozwój pogranicza polsko-słowackiego. Wśród priorytetów znalazły się postulaty związane z dbaniem i ochroną środowiska. Celem jest ograniczenie niekorzystnych zmian klimatu, podnoszenie świadomości ekologicznej, rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz współpraca służb ratunkowych z obu krajów.

Program przewiduje także innowacje społeczne. Ważnym elementem jest dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz turystyka. Wspierane będą transgraniczne systemy informacji turystycznej.
Udogodnienia mają się pojawić również w sektorze transportu i komunikacji. W tej sferze znalazła się promocja systemu transportu publicznego, dostępność komunikacyjna pogranicza oraz usuwanie barier administracyjno-prawnych w sektorze transportu.

Jak mówił Grzegorz Puda, dużą rolę mają odegrać pomniejsze projekty samorządowe związane ze współpracą instytucji i mieszkańców pogranicza. - Programy Interreg od 32 lat w Europie, a od prawie 20 lat w Polsce z powodzeniem wspierają współpracę między ludźmi ponad granicami. Ułatwiają wspólne rozwiązywanie problemów i wymianę wiedzy. Dzięki nim budujemy sąsiedzkie relacje i rozwijamy współpracę w międzynarodowym partnerstwie. Jak wielkie znaczenie ma współpraca transgraniczna widać doskonale teraz, kiedy Polska przyjęła setki tysięcy uchodźców z Ukrainy. Było to możliwe dzięki więzom, które wytworzyły się między naszymi krajami na poziomie osób prywatnych, organizacji i samorządów - mówił członek rządu.

- Integrację społeczności lokalnych ponad granicami wspierają m.in. małe projekty. Są one wdrażane w ramach Funduszy Małych Projektów przez euroregiony oraz słowackie kraje samorządowe. Ich realizacja pokazuje jak poprzez kulturę, podtrzymywanie tradycji, ochronę środowiska, a także współpracę gmin oraz instytucji pozarządowych można doskonale integrować lokalne społeczności. Dzięki programom Interreg granica przestaje być barierą - dodał minister Puda.

Podczas konferencji, dotychczasowi beneficjenci programu przedstawiali rezultaty, jakie udało im się osiągnąć w ramach projektu. Jednym z gości była dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB. Akademia zrealizowała ponad 20 projektów transgranicznych.

Po zakończeniu konferencji minister Grzegorz Puda wraz z wicepremier Veroniką Remišovą udali się na zwiedzanie Zamku Sułkowskich.

Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 promuje współpracę transgraniczną pomiędzy Polską a Słowacją. Zasięgiem terytorialnym w Polsce obejmuje między innymi: w województwie śląskim podregion bielski i powiat pszczyński z podregionu tyskiego, a także w województwie małopolskim: podregiony oświęcimski, nowosądecki, nowotarski oraz powiat myślenicki z podregionu krakowskiego. Na Słowacji program obejmuje podregiony: Żyliński Kraj Samorządowy i Preszowski Kraj Samorządowy oraz powiat Spiska Nowa Wieś w Koszyckim Kraju Samorządowym.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.