bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 13 października 2022
  • wyświetleń: 1585

Uczniowie gastronoma w projekcie "Czekoladlove"

Wyjazd uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej do Francji · fot. ZSGiH Bielsko-Biała
W ramach międzynarodowego projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów pt. „Czekoladlove - z miłości do czekolady uczymy się we Francji”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, cukiernicy z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej zakończyli swoją tygodniową, czekoladową przygodę we Francji. Oto krótkie podsumowanie tej mobilności w szkole partnerskiej Lycée Christian Bourquin w cudownej, nadmorskiej miejscowości Argelès-sur-Mer.

Tematem przewodnim projektu „Czekoladlove - z miłości do czekolady uczymy się we Francji” była tym razem czekolada we wszystkich jej odsłonach. Jednocześnie młodzież z Gastronoma nawiązała kontakty z francuskimi rówieśnikami, pokonując tym samym barierę językową.

Podczas pobytu w Argelès-sur-Mer uczniowie zwiedzili szkołę, jej gastronomiczną i hotelarską część, a także poznali francuski system edukacji i codzienne szkolne życie francuskich kolegów. Mieli również możliwość obserwowania zajęć i zaprezentowania naszego miasta, Bielska-Białej oraz swojej szkoły, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych podczas lekcji języka angielskiego z panem Gerardem Julia - koordynatorem projektu ze strony francuskiej.

Cukiernicy doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem francuskich nauczycieli, pana Gilles Griffon i pana Daniel Granié, a także nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych, pani Małgorzaty Kłopotowskiej, która dodawała otuchy i wsparcia swoim podopiecznym podczas zajęć praktycznych. Wspólnie z francuskimi rówieśnikami uczniowie Gastronoma pracowali nad wyrobami z czekolady, poznawali technikę temperowania czekolady, wykonali praliny z ganachem o smaku kawy, przygotowali dekoracje do wypieków, a także upiekli sernik z masą czekoladowo-truflową i tort na bazie czekolady, żelki owocowej oraz pasty orzechowej.

Podczas pobytu w Katalonii uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzania manufaktury czekolady w Montredon-des-Corbières. Poznali jej historię, proces produkcji czekolady, ale także mogli kupić wspaniałe wyroby czekoladowe. Kolejnego dnia zwiedzili ogromną fabrykę czekolady Cemoi w miejscowości Perpignan, w której poznali szczegółowo proces tworzenia czekolady i zobaczyli halę produkcyjną w trakcie pracy. Nie obyło się bez niespodzianek - firma Cemoi przygotowała dla zwiedzających cudowne upominki.
Pomimo napiętego harmonogramu młodzież z Gastronoma poznała okolice Argelès-sur-Mer i pobliskie katalońskie miasteczka, a to wszystko dzięki przesympatycznemu panu Gerardowi Julia.

Nad uczniami sprawowali opiekę: pan dyrektor Damian Wydra, który nie tylko służył pomocą językową, ale również stworzył niepowtarzalną i przyjazną atmosferę, koordynator projektu i nauczyciel języka francuskiego, pani Anna Nawrocka-Kaniewska oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych, pani Małgorzata Kłopotowska.

mp / bielsko.info

źródło: Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.