bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 1 października 2022
  • 5 października 2022
  • wyświetleń: 6094

Nowe, wyjątkowe dzieło na szlaku bielskich murali

Tworzenie muralu przy ulicy Wzgórze 18 · fot. Materiały prasowe
„Miasto Natura” to pierwszy mural bielskiej artystki - Alicji Jakimów, w którym porusza tematy związku człowieka z naturą, zwierzętami oraz nawiązuje do miejsca szczególnego dla bielskiej kultury. O zakończeniu prac nad muralem bielski Teatr Polski poinformował w poniedziałek, 3 października.

Nowe, wyjątkowe dzieło na szlaku bielskich murali - 3.10.2022
Nowe, wyjątkowe dzieło na szlaku bielskich murali - 3.10.2022 · fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej


Na Szlaku bielskich murali pojawia się nowe, wyjątkowe dzieło będące ukłonem w stronę lokalnej przyrody oraz sąsiedztwa Teatru Polskiego i dawnych kin Apollo i Rialto. Mural znajduję się na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Wzgórze 18. Widoczny od strony ul. Bohaterów Warszawy.

Stworzenie wielkoformatowego obrazu w przestrzeni miejskiej to ogromna odpowiedzialność. Mural „Miasto Natura” mocno współgra z miejscem gdzie się znajduje, łączy tradycje plastyczne miasta, z charakterem górskiego położenia blisko natury. Mural, utrzymany w kolorach czerwonym, niebieskim i różowym, przedstawia abstrakcyjną postać, zwierzęta i rośliny. Kolorystyka pracy jest ukłonem w stronę malowideł reklamowych widniejących na ścianach Bielska-Białej w czasie PRL-u.

Można też dostrzec elementy nawiązujące do kina, teatru, a nawet akcenty lokalne. Namalowana postać w jednej dłoni trzyma donice z drzewem, jako symbol dbania o naturę i bliskości z nią, a w drugiej - stary projektor filmowy, który kojarzy się historią tej części miasta. Mural uświadamia także młodym ludziom z czym wiąże się miejsce w którym się znajdują, jak ważne jest by zachowywać pamięć i dążyć do przetrwania wartościowych kulturalnych miejsc. Sam wizerunek Teatru Polskiego jest na nim uwieczniony.

- Pragnę zwrócić uwagę na pamięć także o dawnych obrazach bielska, włókienniczych malowideł, reklam z czasów, które minęły. Ostatecznie zamierzam odnieść się muralem do miejsca z którego wszystko się wywodzi: do natury, lasu, gór i zwierząt, do tego co było tu przed ingerencją człowieka. Zwracam uwagę jak ważne jest dbanie o to co nas otacza. Wierzę, że idee które są tak ważne nie tylko dla mnie uda mi się podkreślić na jednym muralu, który stanie się integralną częścią miasta - mówi Alicja Jakimów.

Projekt muralu „Miasto Natura” powstaje dzięki zdobytemu stypendium w dziedzinie Kultury i Sztuki miasta Bielsko-Biała. Partnerami realizacji jest Teatr Polski w Bielsku Białej, Fundacja Galerii Bielskiej BWA oraz sponsorzy.
Alicja Jakimów- artystka związana z Bielskiem od urodzenia. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w cieszyńskiej filii. Jest wielokrotną stypendystką w dziedzinie kultury i sztuki, a jej prace prezentowane były w całej Polsce.


mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj