bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 30 września 2022
  • wyświetleń: 1598

Shana Tova! W tradycji żydowskiej rozpoczął się nowy, 5783 rok

Świąteczne spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej - 26.09.2022 · fot. Dariusz Gajny
Shana Tova - życzenie dobrego nowego roku rozbrzmiewało 26 września w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Tak, w tradycji żydowskiej rozpoczął się właśnie nowy, 5783 rok. Z tej okazji społeczność żydowska naszego miasta zaprosiła swoich członków i gości na świąteczne spotkanie.

Obyś został zapisany na dobry rok i dobre życie - to kolejne składane na początku nowego żydowskiego roku życzenia. Przytoczyła je Dorota Wiewióra, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, ostatnio ponownie wybrana na czteroletnią kadencję przez zarząd GWŻ. Żydowskie święto nowego roku - Rosz ha-Szana - nazywane jest także Dniem Sądu, ponieważ przypomina o stworzeniu świata i że od tego momentu zaczął płynąć czas. Nazywane jest także w Polsce Świętem Trąbek, bo w dniu sądu mają wg tradycji rozbrzmiewać trąby.

Rozpoczęcie nowego roku to czas rozrachunku z rokiem poprzednim, dlatego jeśli ktoś zawinił wobec kogoś, powinien go przeprosić. - Jeśli zawiniłam wobec kogoś, to bardzo przepraszam - powiedziała do zebranych w siedzibie GWŻ Dorota Wiewióra. - Pragnę też poinformować, że uchwałą zarządu nasi wolontariusze - Darek Gajny i Kuba Nowak - zostali honorowymi członkami GWŻ. Gdyby nie oni, nie byłoby tych pięknych koncertów w sali na cmentarzu żydowskim, nie zostałoby wyremontowane ogrodzenie cmentarza, które sfinansowali Urząd Miejski w Bielsku-Białej i konserwator zabytków. Dzięki pracy wolontariuszy uzyskaliśmy 160 tys. zł ministerialnej dotacji na naprawę nagrobków na cmentarzu - dodała przewodnicząca GWŻ.

Dorota Wiewióra wspominała także wydarzenia poprzedniego roku, m.in. dewastację nagrobków na cmentarzu żydowskim oraz solidarność i pomoc okazywane przez wiele osób z różnych środowisk po tym fakcie.

- Trudne czasy przed nami, ale mając takie miasto, damy radę - stwierdziła przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Dziękowała za współpracę obecnym na spotkaniu dyrektorkom instytucji kultury - Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej Małgorzacie Chełchowskiej-Rak oraz Galerii Bielskiej BWA Agacie Smalcerz. Przypomniała, że pawilon BWA stoi na miejscu zburzonej w 1939 r. synagogi.

Dorota Wiewióra zachęcała zebranych do zapoznania się z najnowszym nabytkiem Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA - obrazem Wilhelma Sasnala Maus 1, nawiązującym do kultowego komiksu Arta Spiegelmana Maus. Zakup obrazu Maus 1 był współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowa kolekcja sztuki współczesnej oraz miasto Bielsko-Biała. Podziękowania D. Wiewióra złożyła również na ręce naczelniczki Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Ewy Szymanek-Płaskiej za pomoc w przygotowaniu Akcji Żonkile w dzień pamięci o wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Na uroczystości w GWŻ - ze względu na inne obowiązki - nie było prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, pojawiła się natomiast jego żona Ewa oraz żona zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka - Katarzyna.
- Bardzo proszę słuchać melodii, żeby zanucić je później mężom - żartowała Dorota Wiewióra, zapraszając wszystkich na świąteczny koncert, który wypełnił międzynarodowy projekt Sentido. Usłyszeliśmy m.in. tradycyjne żydowskiej pieśni w interesującym orientalnym wydaniu oraz songi Agnieszki Osieckiej ze spektaklu Sztukmistrz z Lublina.

Później, jak na świąteczny wieczór przystało, rozpoczęła się uczta. Każde święto żydowskie ma swoje potrawy. Z okazji Rosz ha-Szana Żydzi jedzą tylko okrągłe chałki, których kształt ma symbolizować toczący się bez przeszkód nowy rok, i maczają je w miodzie, a nie jak zwykle - w soli. Na stole tego dnia pojawiają się także inne słodycze, żeby rok był słodki, także cymes - plastry marchwi przygotowane z cynamonem, daktyle i granaty. Podobno granat ma 613 ziaren - tyle, ile jest przykazań w Torze - biblijnym pięcioksięgu. Podawane są także pierogi z mięsem - ich nadzienie symbolizuje twardą sprawiedliwość.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.