bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 29 września 2022
  • 1 października 2022
  • wyświetleń: 3887

Wyjątkowe brzmienia w Cavatina Hall

Koncert "Maria Pomianowska & Mingjie YU Jedwabny Bursztyn" w Cavatina Hall - 29.09.2022 · fot. Sandra Szuta / bielsko.info
W tym tygodniu Cavatina Hall zaprosiła na kolejne koncerty, podczas których można było usłyszeć wyjątkowe brzmienia. Pierwszy z nich - "Maria Pomianowska & Mingjie YU Jedwabny Bursztyn" - odbył się w czwartek, 29 września. Z kolei wydarzenie, podczas którego mieli wystąpić Laureaci Konkursu Wieniawskiego: Anna Maria Staśkiewicz Trio, zostało przeniesione na luty.

"Maria Pomianowska & Mingjie YU Jedwabny Bursztyn"W czwartek, 29 września w sali kameralnej odbył się koncert "Maria Pomianowska & Mingjie YU Jedwabny Bursztyn". Projekt polsko-chiński prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych świata. Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce.

Maria Pomianowska & Mingjie YU
Maria Pomianowska & Mingjie YU · fot. Materiały prasowe


W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce world music, dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych instrumencie zwanym guzheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków Fryderyka Chopina przełożonych na język chińskiej cytry guzheng.Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała.
Koncert połączy zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

Skład zespołu:
  • Maria Pomianowska - sopranowa i altowa suka
  • Mingjie Yu - chińska cytra guzheng


Laureaci Konkursu Wieniawskiego: Anna Maria Staśkiewicz Trio - koncert przeniesiony na lutyW piątek, 30 września o godzinie 19.00 w sali głównej Cavatina Hall rozpocznie się wydarzenie "Laureaci Konkursu Wieniawskiego: Anna Maria Staśkiewicz Trio". Już w październiku odbędzie się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który otworzy drogę na najważniejsze światowe sceny dla młodych artystów. Cavatina Hall włącza się w wielkie święto muzyki jakim jest ten najstarszy na świecie turniej skrzypków.

Koncert z udziałem Anny Marii Staśkiewicz, laureatki III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej 13. Konkursu Wieniawskiego w 2006 r., otworzy cykl koncertów Laureatów Konkursu Wieniawskiego w Cavatina Hall. Skrzypaczka wystąpi w trio z Marcelem Markowskim, porywającym wiolonczelistą młodego pokolenia, oraz Argentyńczykiem José Gallardo, cenionym na świecie pianistą-kameralistą.

Wykonawcy:
  • Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce
  • Marcel Markowski - wiolonczela
  • José Gallardo - fortepian


Bilety na wydarzenie można zakupić tutaj.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Cavatina Hall

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Cavatina Hall" podaj