bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 1737

Bielsko-Biała i powiat bielski promowały się w Ustce

Bielsko-Biała i powiat bielski promowały się w Ustce - 15.017.07.2022 · fot. Facebook / Ustka na fali
Już za wami tęsknimy - takie słowa padały w niedzielę z wielu stron, wypowiadali je usteccy oficjele, ale również turyści uczestniczący nad Bałtykiem w imprezie Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce, przygotowanej 15-17 lipca przez Wydział Kultury i Promocji bielskiego Urzędu Miejskiego wraz Euroregionem Beskidy oraz powiatami - bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

Podczas tegorocznej - już 22. - promocyjnej imprezy Bielska-Białej i regionu w Ustce pogoda nie rozpieszczała. Przywitał nas sztorm, a później rzęsisty deszcz, który pokrzyżował plany organizatorów 18. Międzynarodowego Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Przewodniczącego Euroregionu Beskidy. Ze względu na silny wiatr i mokry piasek rozgrywki trzeba było odwołać. Paradoksalnie niemożność plażowania, a nawet spacerowania brzegiem morza, gdy wiatr smagał piaskiem po twarzach, tylko przysporzyła bielskiej imprezie publiczności. Prawdziwe tłumy zgromadziły się przed sceną ustawioną na usteckiej promenadzie i okupowały stoiska twórców ludowych z Beskidów oraz gastronomię serwującą tradycyjne potrawy kuchni beskidzkiej.

Bogactwo folkloruPowodzeniem cieszyły się misterne koronki autorstwa Zuzanny Kubaszczyk z Koniakowa i Katarzyny Mrowiec z Żywca, przepiękne kwiaty z bibuły Barbary Dudzik z Żywca, niezwykłe, haftowane obrusy i serwety Marii Kubik oraz rzeźby Czesława Kubika z Czechowic-Dziedzic, zachwycające kształtami i kolorami rzeźby ludowe Mariana Łoboza z Pewli Wielkiej oraz Mieczysława Tutaja ze Szczyrku, a także bardzo oryginalne rzeźby z kości Beaty i Andrzeja Malców z Ustronia. Beskidzkiego charakteru imprezie dodawały także występy kapeli Rajwach z Koniakowa, która bardzo podobała się publiczności w Ustce. Góralskich elementów nie zabrakło również podczas zabaw zręcznościowych zorganizowanych pod sceną przez Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jedną z konkurencji był rzut kapeluszem góralskim, który należało umieścić na specjalnej, drewnianej konstrukcji nazwanej góralskimi grabiami.

Stałym punktem bielskiej imprezy promocyjnej w Ustce jest góralska msza w kościele Najświętszego Zbawiciela. Twórcy ludowi ubrani w piękne tradycyjne stroje pochodem wchodzą wraz z celebransami do kościoła przy muzyce góralskiej kapeli. W tym roku grała oczywiście kapela Rajwach, tworząc później niezwykłą muzyczną oprawę mszy i dając koncert po niej. Tegoroczna góralska msza w Ustce miała wyjątkowy charakter, odprawiona została za duszę śp. Anny Koziany, znakomitej hafciarki z Makowa Podhalańskiego, która zmarła 17 maja tego roku w wieku 89 lat. Artystka wielokrotnie gościła w Ustce, prezentując na kiermaszach swoje cudne hafty. Wykonane przez siebie obrusy ofiarowała także usteckiemu kościołowi. Podczas tej mszy kościół był szczelnie wypełniony wiernymi, a ci, którzy nie zmieścili się we wnętrzu świątyni, stali przed, by posłuchać góralskiej muzyki.

Bielska różnorodnośćBielsko-Biała - u podnóży gór - nie ma góralskiego charakteru, dlatego my pokazywaliśmy różnorodność tego, co ma do zaoferowania miasto. Obok sceny na usteckiej promenadzie stanęło okupowane przez zainteresowanych wypoczynkiem na południu stoisko Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej z bogactwem ofert atrakcji w samym mieści i regionie. Z kolejnym - co roku innym - Maluchem przyjechał do Ustki Antoni Przychodzień, właściciel bielskiego Muzeum Fiata 126 p, tym razem był to zielony fiacik kabriolet. W usteckim Domu Kultury bielskie Studio Filmów Rysunkowych wyświetlało filmy animowane dla dzieci, a pracownik SFR Roman Baran ze swadą opowiadał najmłodszym i ich żywo zainteresowanym rodzicom, jak powstają kreskówki.

Muzycznie publiczność bawiła się ze świetnymi muzykami i wokalistami przywiezionymi do Ustki przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Na usteckiej scenie wystąpili - dobrze znana tam Grupa Furmana oraz Big Band BCK z wokalistami Martą, Moniką i Zbigniewem, brawurowo wykonując popularne przeboje polskie i zagraniczne i zapraszając do wspólnego tańca. Był to wstęp do beskidzkiej dyskoteki z DJ-em na promenadzie, która przez dwa dni kończyła bielską imprezę.

Horyzonty i strachy polneCo roku przywozimy do Ustki także wystawy bielskich twórców. W Domu Kultury w Ustce do 12 sierpnia oglądać można efekty pleneru malarskiego członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała Horyzonty - Patrycji Goduli, Joanny Hermy-Pasińskiej, Moniki Kilan-Borowskiej, Aleksandry Nedyńskiej, Małgorzaty Skrzypek, Alicji Wątor i Alana Konopczyńskiego. Z kolei w Bałtyckim Centrum Kultury w Ustce do 12 sierpnia Florian Kohut prezentuje swoje Strachy polne i pejzaże wiatrem malowane.

- Po wielu latach współpracy czujemy się tu, w Ustce, jak u siebie i to jest wspaniałe - mówił podczas wernisażu w usteckim DK prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. - Pan burmistrz Ustki Jacek Maniszewski wspomniał przed chwilą o pogodzie, cóż nie jest sztuką robić różne wydarzenia przy pięknej pogodzie, to każdy potrafi. My wznieśliśmy się na wyższy level. Myślę, że i sztormowa pogoda nam sprzyja, bo gdy jest upał, też trudno o publiczność. Staramy się co roku przywozić do Ustki - jako miasto, region i województwo - to, co jest najciekawsze. W tym roku miasto prezentuje m.in. efekty pleneru malarskiego, a powiat bielski twórczość Floriana Kohuta - dodał prezydent.

- Plener nam się udał. Pomysł był taki, że w Ustce - naszym partnerskim mieście - jest Dom Pracy Twórczej ZPAP, tam umieściliśmy naszych plenerowiczów, było sześć pań i Alan Konopczyński. Myślę, że są ciekawe rezultaty. Morze, Ustka, fajne tematy, jednak niebanalnie ujęte - mówił prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała Mirosław Mikuszewski, dziękując za dobrą współpracę z rodzimym miastem.

Bohaterem kolejnego wernisażu w Bałtyckim Centrum Kultury był Florian Kohut, znany twórca strachów polnych z Rudzicy w powiecie bielskim. Zaprezentował bardzo kolorowe, fantazyjne strachy polne namalowane w różnych konfiguracjach i sytuacjach. Artysta przyznał, że z Ustką współpracuje już od 28 lat, wystawiając tu swoje obrazy. Zapraszał też na swoją kolejną wystawę odbywającą się w Ustroniu.

Pamięci burmistrzaCzłonkowie oficjalnej delegacji Bielska-Białej goszczącej w Ustce - prezydent Jarosław Klimaszewski, jego zastępca Przemysław Kamiński, przewodnicząca bielskiej Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk oraz radni Konrad Łoś, Karol Markowski i Dariusz Michasiów - odwiedzili grób wielce zasłużonego dla Ustki i współpracy z naszym miastem zmarłego w 2020 r. burmistrza Jacka Graczyka, składając wiązankę kwiatów. J. Graczyk był burmistrzem Ustki w latach 2002-2006 oraz 2014-2020. Bielski samorząd podczas wizyty w Ustce reprezentowali również radni Krzysztof Jazowy i Rafał Ryplewicz.

KaramBBa w UstceBielskiego ciastka - KaramBBy - można posmakować teraz i w Ustce. Podczas promocyjnej imprezy Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce certyfikat KaramBBy uzyskała popularna ustecka Cukiernia Brzóska. Prezydent Jarosław Klimaszewskim wręczył certyfikat z recepturą Adamowi Brzósce, byłemu wieloletniemu przewodniczącemu Rady Miasta Ustka.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.