bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 17 lipca 2022
  • wyświetleń: 1865

Maria Koterbska ma swoją rzeźbę i ławeczkę w Augustowie

Odsłonięcie rzeźby i ławeczki Marii Koterbskiej w Augustowie - 9.07.2022 · fot. Urząd Miejski w Augustowie
Dama polskiej piosenki, bielszczanka - Maria Koterbska ma swoją multimedialną ławeczkę i rzeźbę przypominającą jej postać w Augustowie. Miejsce nie jest przypadkowe. To o nocach w tym mieście nad brzegami drzemiących, parnych, gorących w piosence Augustowskie noce śpiewała artystka. I to właśnie ten utwór, od ponad pół wieku, sławi Augustów.

Ławeczka i rzeźba Marii Koterbskiej zostały odsłonięte 9 lipca na tarasie widokowym nad jeziorem Necko. Odsłonięcia dokonał burmistrz miasta Mirosław Karolczuk.

- Nie trzeba chyba nikomu mówić, że Augustowskie noce to przebój, który rozsławia Augustów. Znają go zarówno starsi, jak i młodsi. Nasze miasto jest wdzięczne za ten przebój i chce za niego podziękować. Zrobiliśmy to już, nadając Marii Koterbskiej medal za zasługi dla Augustowa, a teraz robimy, odsłaniając to miejsce i upamiętniając tym artystkę. Będziemy mogli przypomnieć sobie, jak pięknie przekazała uroki Augustowa, śpiewając tę piosenkę - powiedział podczas odsłonięcia burmistrz.

Na uroczystości, która zgromadziła tłumy augustowian i turystów, nie zabrakło bielskich akcentów. Podczas wydarzenia nasze miasto reprezentował naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek.

Warto dodać, że ławeczka odgrywa przechodzącym właśnie szlagier o Augustowie. Słowa piosenki Augustowskie noce napisali Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert, muzykę skomponowała Franciszka Leszczyńska. W 1959 roku Maria Koterbska nagrała Augustowskie noce z orkiestrą Edwarda Czernego, a radiowi redaktorzy zrobili z niej przebój wakacji. Cieszył się takim powodzeniem, że prawie równolegle pojawiła się w wykonaniu Hanny Rek. A już współcześnie włączyli ją do swojego repertuaru między innymi Kora i Czarno-Czarni.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, UM Augustów

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.