bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 30 czerwca 2022
  • 30 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 48360

Za nami pierwszy weekend Dni Bielska-Białej 2022

Parada Przedszkolaków na otwarcie odnowionego Parku za Ratuszem - 26.08.2022 · fot. Facebook / Jarosław Klimaszewski - prezydent Bielska-Białej


Dni Bielska-Białej: koncert SiS - 26.08.2022 · fot. Lucek Cykarski, Bielskie Centrum Kultury


Dni Bielska-Białej: koncerty Organka, Iwony Loranc i SiS - 26.08.2022 · fot. Adrian Bielec / www.facebook.com/bielskobiala.profiloficjalny


Dni Bielska-Białej: koncert Organka i Iwony Loranc - 26.08.2022 · fot. Lucek Cykarski, Bielskie Centrum Kultury


Dzień Bielskiego Rzemiosła - 27.08.2022 · fot. E. Klejmont, Wydział Prasowy UMBB


Dni Bielska-Białej: koncert Macieja Miecznikowskiego - 27.08.2022 · fot. Lucek Cykarski, Bielskie Centrum Kultury


Dni Bielska-Białej: Robert Szewczuga z projektem Moonrise - 27.08.2022 · fot. Lucek Cykarski, Bielskie Centrum Kultury


Dni Bielska-Białej: zwiedzanie Teatru Lalek Banialuka - 28.08.2022 · fot. Teatr Lalek Banialuka


Dni Bielska-Białej - czytanie performatywne utworu "Urodziny w Nigdylandii" Marty Guśniowskiej - 28.08.2022 · fot. Teatr Lalek Banialuka


Dni Bielska-Białej - koncert "Jak minął dzień? Krawczyk w oknie koncertowo" - 28.08.2022 · fot. Adrian Bielec
Piękne, mocne, rockowe brzmienia, których słuchały tłumy bielszczan, rozpoczęły Dni Bielska-Białej. Na scenie na placu Ratuszowym wystąpił Tomasz Organek z zespołem. W kilku utworach towarzyszyła mu bielszczanka Iwona Loranc. Przed koncertem Organka publiczność rozgrzał zespół SIS, czyli siły Bielska-Białej. Publikę do wspólnej zabawy porwały klasyczne rockowe riffy, soczysta gitara, a wszystko to połączone z nowoczesnymi, elektronicznymi brzmieniami i wyrazistym kobiecym wokalem.

Oficjalna inauguracja Dni Bielska-Białej na scenie zaczęła się od wręczenia tytułów BBohaterom. O akcji mówił naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek. - Po raz drugi honorujemy osoby, które w sposób wybitny, z potrzeby serca niosą pomoc innym. W ubiegłym roku prezydent miasta ustanowił specjalną nagrodę - BBohaterowie. W ramach tegorocznej edycji przyznaliśmy pięć tytułów. To dzięki BBohaterom nasze miasto jest tak wyjątkowe, dzięki nim stajemy się lepsi i możemy powiedzieć, że bohaterowie są wśród nas - tłumaczył naczelnik.

Do Urzędu Miejskiego regularnie wpływają informacje o spontanicznych działaniach bielszczanek i bielszczan, którzy bezinteresownie, wiedzeni jedynie potrzebą serca, niosą pomoc potrzebującym. Postawy te stały się jeszcze bardziej widoczne w trudnym czasie pandemii, a także w chwili, gdy do naszego miasta zaczęli napływać obywatele ogarniętej wojną Ukrainy.

Aby ich uhonorować, a także podziękować specjalną akcję - BBohaterowie 2022 po raz kolejny zorganizował Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. BBohaterkę lub BBohatera mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bielska-Białej, a także działające w mieście organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe i kościoły oraz instytucje publiczne. Wyboru kandydatów dokonała komisja powołana przez prezydenta Bielska-Białej. Wyróżnione osoby otrzymały na scenie z rąk włodarza dyplomy i pamiątkowe wpinki oraz gromkie brawa publiczności.

Tegoroczni BBohaterowie to trzy panie i dwóch panów. Wśród nich są Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz - instruktorka zumby, założycielka fundacji Siła Nadziei, a przede wszystkim organizatorka charytatywnych maratonów zumby w Bielsku-Białej - Dajemy Nadzieję na rzecz Amazonek i chorych dzieci; Beata Cembala - ratownik medyczny, wolontariuszka Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawczyni i koordynatorka szeregu inicjatyw, takich, jak: Koło Młodego Ratownika, Różowa Skrzyneczka, Spotkania przy nitce, pomoc dla uchodźców z Ukrainy; Katarzyna Piątek - założycielka fundacji Biegniemy z Mają, organizatorka akcji społecznych m.in. Biegniemy z Mają dla…, Dbam o siebie - Zajaki.pl, Zdrowa mama, zdrowe dziecko, Profilaktyka ma moc; Antoni Kruczek - długoletni działacz społeczny, uczestnik wielu akcji pomocowych, takich, jak: akcja powódź stulecia, załadunków i rozładunków transportów do byłej Jugosławii i Ukrainy, angażujący się w aktywizację seniorów z osiedla Karpackiego i niosący pomoc mieszkańcom oraz Jan Talaga - mecenas, inicjator i aktywny uczestnik akcji pomocy prawnej dla uchodźców wojennych z Ukrainy, osobiście brał udział w interwencjach prawnych na granicy polsko-ukraińskiej oraz udzielał porad prawnych uchodźcom.

Później przyszedł już czas na oficjalne otwarcie i słowo od prezydenta. - Cieszę się, że znów możemy się spotkać na obchodach święta naszego miasta, nawet w tych trudnych czasach. Niedawno pandemia, od pół roku wojna na Ukrainie - to wszystko odczuwamy. Z tej okazji chciałem podziękować wszystkim bielszczanom za wielkie serca, które okazaliśmy uchodźcom z Ukrainy. Przybyło ich do nas i przebywa z nami około 6.600 osób. W naszych szkołach i przedszkolach przyjęliśmy 1.100 dzieciaków. To jest nasz obowiązek. On jest trudny, zwłaszcza teraz, kiedy wchodzimy w nowy etap, po odruchu serca w bardziej instytucjonalny, ale wiemy wszyscy, że żołnierze ukraińscy walczą też za nas - to jest już dziś oczywiste. Bardzo dziękuję za to, co robiliście, i proszę o jeszcze, bo tylko działając wspólnie, możemy rozwijać siebie jako ludzi i rozwijać nasze miasto. Muszę powiedzieć, że przed nami też trudne czasy - inflacja, podwyżki cen, ale powiem wam jedno - tak jak przy pandemii czy przy kryzysie uchodźczym, jeśli będziemy stanowili wspólnotę naszego miasta - na pewno to przetrwamy. Możecie liczyć na mnie, na mój cały zespół, a my liczymy na was - bo bez was nic nie zrobimy. Po to organizujemy te weekendy świętowania, abyśmy nabrali trochę otuchy w serca, pobawili się, pobyli ze sobą. Więc, czas się bawić. Dni Bielska-Białej 2022 uważam za otwarte! Wspaniałego świętowania! - mówił prezydent.

Przed inauguracją Dni Bielska-Białej w sali sesyjnej Ratusza odbyło się tradycyjne spotkanie włodarza z osobami wpisanymi do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej - obecni byli Andrzej Sikora, Andrzej Kucybała, Tomasz Szymczyk i Kazimierz Polak, ze swoimi pracownikami, dyrektorami instytucji kultury jednostek organizacyjnych miasta, przedstawicielami duchowieństwa i służb mundurowych. Przybyli także posłowie Przemysław Drabek, Mirosław Suchoń i Przemysław Koperski oraz byli prezydenci Bielska-Białej Bogdan Traczyk i Zbigniew Leraczyk. Osoby wpisane do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej i BBohaterowie otrzymali specjalne podarunki.

Koncertowe szaleństwo na placu Ratuszowym zaczęło się od utworu Pogo z ostatniej płyty Tomasza Organka Na razie stoję, na razie patrzę. Zespół zagrał też starsze utwory: Wiosnę, Głupi Ja czy Kate Moss - piosenki, które śpiewała cała publiczność. Nie lada gratką był na pewno wspólny występ artysty z bielszczanką Iwoną Loranc. - Z Iwoną poznaliśmy się ze 20 lat temu, ale nigdy nie występowaliśmy razem na scenie. Najwyższa pora więc. Zaczniemy od utworu Fotograf Brok - mówił Organek.

Później były jeszcze znakomicie wspólnie wykonane piosenki - jedna z repertuaru Stanisława Sojki Tolerancja, bo jak mówili oboje artyści - tej nam brakuje i w Polsce, i na świecie - oraz Niemiłość.

- Jest nam niezwykle miło, że znowu gramy w Bielsku-Białej. Bardzo lubimy to miasto, lubimy tu grać. Dziś w waszym mieście spotkałem wielu kolegów - muzyków. To miasto skupia wielu artystów i to o każdej porze roku. Tym bardziej jest nam miło, że państwo tutaj przyszli, przed tę scenę, i chcieli spędzić z nami wieczór. Bardzo za to dziękuję - mówił do publiczności Tomasz Organek.

Koncertowy piątek na placu Ratuszowym był tylko preludium do świętowania, które organizatorzy Dni Bielska-Białej rozłożyli na dwa weekendy 26-28 sierpnia oraz 2-4 września.

27 sierpnia upłynął pod znakiem bielskiego rzemiosła w Parku Słowackiego. Dzień Bielskiego Rzemiosła to wydarzenie rekreacyjne, przygotowane przez Bielską Izbę Rzemiosła we współpracy z miastem, przybliżające rzemiosło, cechy rzemieślnicze i rekonstrukcje historyczne, jak np. nadawanie tytułu mistrza cechu szewskiego. Także tego dnia w Straconce, przy Szkole Podstawowej nr 26, odbył się piknik dzielnicowy.

Z okazji 120-lecia Domu Polskiego 27 sierpnia zaplanowano koncert, w miejscu, które znajduje się w pobliżu terenu, gdzie stał Dom Polski, czyli na placu przy Grępielni. Była to muzyczna podróż w lata 20. i 30. z Maciejem Miecznikowskim i specjalnym programem. Po jego koncercie z projektem Moonrise wystąpił jazzman, gitarzysta basowy i kompozytor, bielszczanin Robert Szewczuga ze swoim triem. Dzień zakończyło jam session w Metrum Jazz Club.

Niedziela, 28 sierpnia, to zaproszenie do bielskich teatrów. Była możliwość odwiedzenia i zwiedzenia Teatru Lalek Banialuka. Wieczorem Banialuka zaprosiłą do Willi Sixta na czytanie performatywne utworu "Urodziny w Nigdylandii" Marty Guśniowskiej. W Galerii Bielskiej BWA odbył się finisaż 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, była też aukcja prac artystów festiwalu. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Program Dni Bielska-Białej 28 sierpnia zakończyły dwa muzyczne wydarzenia. Pierwszym był kolejny akcent związany z jubileuszem Domu Polskiego, mianowicie koncert organowy z polską muzyką bardzo zdolnego organisty Tadeusza Barylskiego w kościele NMP Królowej Polski.

Na drugie wydarzenie zaprosił Teatr Polski. Na placu przed jego siedzibą odbył się koncert "Jak minął dzień? Krawczyk w oknie koncertowo", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem bielszczan. Wydarzenia poprowadził Artur Orzech, legendarny komentator Konkursu Piosenki Eurowizji, a wystąpili wspaniali artyści Teatru Polskiego: Anna Guzik-Tylka, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Marta Gzowska-Sawicka, Tomasz Lorek, Grzegorz Margas, Rafał Sawicki oraz gościnie wokalista jazzowy Wojciech Myrczek. Artystom towarzyszyli muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka, który również jest twórcą specjalnych aranżacji piosenek przygotowanych na koncert Krawczyk w oknie koncertowo - Jak minął dzień.

Obchody rocznicy powstania Domu Polskiego zakończy w poniedziałek - 29 sierpnia na małej scenie Teatru Polskiego debata historyczna z udziałem bielskich historyków.

Szczegółowy program Dni Bielska-Białej znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i na stronie Pełnej Kultury.

W związku z Dniami Bielska-Białej kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu - więcej o tym piszemy tutaj.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.