bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 29 października 2021
  • 1 listopada 2021
  • wyświetleń: 1154

Niezwykła muzyka organowa wybrzmiała w BCK

Koncert "(nie)zwykła muzyka - organy i nowe przestrzenie brzmieniowe" - 30.10.2021 · fot. Lucek Cykarski / Bielskie Centrum Kultury
"(nie)zwykła muzyka - organy i nowe przestrzenie brzmieniowe" - to tytuł w istocie niezwykłego koncertu, który odbył się 30 października w BCK. Oprócz klasycznych brzmień organów i orkiestry była okazja, by usłyszeć niecodzienne połączenie organów, klarnetu i hanga, w kompozycjach specjalnie skomponowanych na taki skład.

Koncert zaduszkowy zorganizowano w ramach 70. rocznicy połączenia miast Bielska i Białej. Gwiazdą wieczoru był wybitny polski organista dr hab. Wacław Golonka, prof. Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, koncertujący w renomowanych ośrodkach muzycznych na całym świecie. W programie usłyszymy utwory na organy solo: Preludium i fugę G-dur J.S.Bacha oraz Obrazki Taneczne M.Sawy oparte na polskich tańcach ludowych.

Następnie wybrzmiały dwa utwory inspirowane muzyką świata: klezmerski Sholem-alekhem, rov Feidman! Béla Kovácsa na organy i klarnet oraz Suitę Maracaibo Beniamina Baczewskiego, na klarnet, hang i organy w rytmach muzyki Ameryki Łacińskiej. Koncert dopełniła Bielska Orkiestra Kameralna pod dyr. Piotra Sułkowskiego, która wykona Divertimento D-Dur W.A.Mozarta oraz dwa utwory z organami: Koncert Organowy nr.4 op.4 G.F.Haendla i wszystkim znane Adagio g-moll Tomaso Albinoniego.

Dyrygent: Piotr Sułkowski

Wykonawcy:
  • Wacław Golonka - organy
  • Karolina Zielińska - hang
  • Wojciech Kwiatek - klarnet
  • Bielska Orkiestra Kameralna

mp / bielsko.info
źródło: Bielskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.