bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 8 września 2020
  • wyświetleń: 4579

Bielszczanin, Jacek Lech ma swoją gwiazdę w Opolu!

Występ artystów z bielskiej Mikry
Występ artystów z bielskiej Mikry · fot. 24Opole / Facebook


Odsłonięcie gwiazdy Jacka Lecha na Alei Gwiazd w Opolu
Uroczystość odsłonięcia gwiazdy Jacka Lecha na Alei Gwiazd w Opolu · fot. 24Opole / Facebook


Uroczystość odsłonięcia gwiazdy Jacka Lecha na Alei Gwiazd w Opolu
Uroczystość odsłonięcia gwiazdy Jacka Lecha na Alei Gwiazd w Opolu · fot. 24Opole / Facebook


Jacek Lech
Jacek Lech · fot. archiwum Biblioteki Polskiej Piosenki
W sobotę, 5 września gwiazda bielszczanina, Jacka Lecha została odsłonięta w Alei Gwiazd na Rynku w Opolu. Przypominamy sylwetkę artysty, który wraz z Czerwono-Czarnymi wystąpił nie tylko na opolskim festiwalu, ale również podczas koncertu z zespołem The Rolling Stones w Warszawie w 1967 roku.

Loading...


Bielski piosenkarz i kompozytor został w ten sposób pośmiertnie uhonorowany za swoje zasługi dla polskiej piosenki. Uroczystość odsłonięcia gwiazdy w Alei uświetnił występ artystów działających przy Mikrze - Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich na czele z Małgorzatą Langner, śpiewającą instruktorką i muzykiem.

To bowiem w Mikuszowicach przyszedł na świat Jacek Lech. Jak przypomniano podczas wydarzenia, muzyk nigdy nie opuścił swojego miasta, kochał góry, czemu dawał wyraz w swoich piosenkach.

Jacek Lech tak naprawdę nazywał się Leszek Zerhau. Urodził się 15 kwietnia 1947 roku. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Bielsku-Białej. Jeszcze jako uczeń założył amatorski zespół, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W 1963 r. uczestniczył w Konkursie Jazzowym Polski Południowej w Krakowie. Rok później zajął I miejsce w konkursie Mikrofon dla wszystkich w Katowicach. Po zajęciu II miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy Amatorów w Jeleniej Górze w 1966 r. otrzymał propozycję współpracy z zespołem Czerwono-Czarni. Jako solista tej grupy zadebiutował na koncertach w Nowej Hucie. W 1967 roku nagrał dla archiwum Polskiego Radia pierwsze piosenki, a wśród nich pierwszy wielki przebój "Bądź dziewczyną moich marzeń".Lech w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę "Pozwólcie śpiewać ptakom", nagrodzoną również na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Soczi (ZSRR). Wystąpił z Czerwono-Czarnymi na wspólnym koncercie z The Rolling Stones w Warszawie w 1967 r. Śpiewał na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach 1968-1970. Na festiwalu w Braszowie (Rumunia) w 1968 roku zdobył nagrodę dziennikarzy.

W 1969 roku z Czerwono-Czarnymi wziął udział w wystawieniu mszy beatowej "Pan przyjacielem moim" (muz. Katarzyna Gaertner, sł. Kazimierz Grześkowiak, Joanna Kulmowa). W 1972 roku śpiewał z zespołem na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie zdobył Srebrny Pierścień. Pod koniec 1972 roku opuścił Czerwono-Czarnych.

W 1973 założył własną Nową Grupę. Wskutek wypadku samochodowego zmuszony był zawiesić działalność artystyczną zespołu. Na estradę powrócił w 1974 roku debiutując jako solista. Wystąpił na Targach Estradowych w Łodzi w 1975 r., na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1976 r., Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w latach 1976-1978. Na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1983 r. otrzymał honorowy Złoty Pierścień, a w 1986 r. Srebrny Pierścień. Koncertował też za granicą, m.in. Jugosławii, Czechosłowacji, Mongolii i na Węgrzech oraz wielokrotnie w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Co ciekawe, zagrał także epizodyczne role w filmach "Na całość" (reż. Franciszek Trzeciak) i "Bohater roku" (reż. Feliks Falk). Od 1993 roku prowadził w Bielsku-Białej agencję artystyczną. Organizował m.in. koncerty, w których pełnił funkcję śpiewającego gospodarza.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała, www.bibliotekapiosenki.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.