bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 10 października 2018
  • wyświetleń: 3581

50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni

50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018 · fot. ATH Bielsko-Biała
W poniedziałek 8 października w auli ATH odbyła się jubileuszowa, 50. inauguracja roku akademickiego. Nowy rok akademicki 2018/2019 wraz ze studentami i pracownikami Akademii przywitali licznie przybyli goście, partnerzy i przyjaciele Uczelni - przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, wojewódzkich, samorządowych, rektorzy, prorektorzy i dziekani szkół wyższych, poprzedni rektorzy Akademii, przedstawiciele środowisk naukowych, kulturalnych i oświatowych.

Tegoroczna inauguracja, z racji zaszczytnego jubileuszu, koncentrowała się w dużej mierze na historii i rozwoju bielskiej Uczelni, pierwotnie Filii Politechniki Łódzkiej, przekształconej w 2001 roku w Akademię Techiczno-Humanistyczną.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozkwitu naszej Uczelni: moim znamienitym poprzednikom prorektorom ds. Filii, rektorom. Cieszę się, że jest wśród nas obecny rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, co dowodzi że związki z Politechniką są nadal silne i trwałe - mówił rektor prof. dr hab. Jarosław Janicki.

50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018
50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018 · fot. ATH Bielsko-Biała


Od czasu powstania mury uczelni opuściło już blisko 32 000 absolwentów: 7000 absolwentów Filii Politechniki Łódzkiej i 25 000 absolwentów Akademii Techniczno-Humanistycznej, w tym 7000 inżynierów i 4300 magistrów inżynierów.

- W kolejny rok akademicki i drugie stulecie niepodległości wchodzimy z nowymi planami i nadziejami, ale także ze świadomością czekających nas zmian. Ich horyzont w dużej mierze wyznacza ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 1 października br. Ustawa dająca uczelniom zdecydowanie większy zakres autonomii w kształtowaniu wewnętrznej struktury, polityki naukowej oraz oferty dydaktycznej. Akademia, czerpiąc z najlepszych praktyk, intensywnie przygotowuje się do zmian - mówił rektor prof. dr hab. Jarosław Janicki.

Po słowach rektora, prof. dr hab. n. t. Adamiec-Wójcik , prorektor ATH ds. nauki i finansów odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji inauguracji roku akademickiego.

50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018
50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018 · fot. ATH Bielsko-Biała


Kwestie związane z wprowadzeniem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tzw. Konstytucją dla Nauki, wybrzmiały nie tylko w wystąpieniu Jego Magnificencji prof. Jarosława Janickiego, ale także w wypowiedzi szefa Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Ziółkowskiego.

W trakcie swojego wystąpienia szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów przekazał na ręce rektora ATH symboliczny czek dla Akademii Techniczno-Humanistycznej na kwotę 17 825 000 zł. Przekazane pieniądze w formie obligacji skarbowych przeznaczone są na zadania inwestycyjne.

W dalszej części inauguracji głos zabrali również: rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, bp senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, bp senior diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler oraz pierwszy rektor ATH prof. dr hab. inż. Marek Trombski.

50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018
50. inauguracja roku akademickiego bielskiej uczelni - 08.10.2018 · fot. ATH Bielsko-Biała


Tradycyjnie, w trakcie inauguracji, odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz doktorantów. Poprowadził ją prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. ATH dr hab. Czesław Ślusarczyk.

Po uroczystym pasowaniu wystąpił przewodniczący Samorządu Studenckiego ATH Marek Połącarz.

Informacje na temat listów gratulacyjnych, które z okazji inauguracji 2018/2019 otrzymała Uczelnia, przekazała prorektor ATH ds. nauki i finansów prof. Iwona Adamiec-Wójcik.

W tym roku wykład inauguracyjny, podsumowujący długie lata współpracy bielskich naukowców z tutejszym przemysłem, wygłosił prof. dr hab. inż. Kazimierz Romaniszyn. Tytuł wykładu brzmiał: "Bielsko-Biała - regionalny ośrodek gospodarczy i akademicki".

O oprawę muzyczną podczas inauguracji zadbał Chór ATH pod dyrekcją dr. hab. Jana Borowskiego.

Rano o godz. 8.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla, została odprawiona Msza św. w intencji studentów i pracowników.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.