Edukacja

  • 6 marca 2024
  • wyświetleń: 1206

Uczennice "ekonoma" najlepsze w województwie. Znają się na ubezpieczeniach społecznych

W wojewódzkim etapie olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, organizowanej przez ZUS, najlepsze okazały się uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej. Pokonały 21 innych szkół.

Uczennice bielskiego "ekonoma" najlepsze w wojewódzkiej olimpiadzie ZUS-u
Uczennice bielskiego "ekonoma" najlepsze w wojewódzkiej olimpiadzie ZUS-u · fot. ZUS


5 marca w Oddziale ZUS w Chorzowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Najlepiej test napisały Martyna Gara, Natalia Olearczyk i Julia Tymon z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej. Uczennice odpowiedziały poprawnie na 19 z 25 pytań.

Drugie miejsce zajęły Weronika Gut, Anita Włodarczyk i Paulina Wójcik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej (zdobywając 18 punktów) a trzecie miejsce - Wiktoria Schumann, Maja Nowak i Julia Przybylska z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (17 punktów).

Młodzi ludzie przygotowanie do konkursu rozpoczynają od jesieni - to wówczas biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, podczas którego poznają historię jego i ubezpieczeń społecznych. Dowiadują się, czym jest solidaryzm społeczny, uczą się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom społecznym przysługują w sytuacji różnych zdarzeń losowych.

- Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice - mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa śląskiego ZUS.

Uczennice bielskiego "ekonoma" najlepsze w wojewódzkiej olimpiadzie ZUS-u
Martyna Gara, Natalia Olearczyk i Julia Tymon z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej · fot. ZUS

kr / bielsko.info

źródło: ZUS Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.