Edukacja

  • 23 października 2023
  • 24 października 2023
  • wyświetleń: 6098

Przebudowa bielskiego przedszkola nagrodzona w konkursie "Najlepsza Przestrzeń Publiczna"

Rozstrzygnięto konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2023. II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego w wysokości 15 tys. zł. otrzymała koncepcja rozbudowy budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej!

Rozbudowa budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej - 10.2023 · fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Inwestorem rozbudowy placówki jest Miasto Bielsko-Biała, a projektantem jest Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak.

Nagroda została przyznana "za bardzo dobrze zaprojektowaną i zrealizowaną rozbudowę przedszkola, która przeważa nad niewielkim budynkiem istniejącego zespołu przedszkolnego". Jak czytamy w uzasadnieniu:

"Architektura i funkcja obiektu są klarowne, bazują na prostym układzie modularnym podkreślonym detalem architektonicznym. Na uwagę szczególnie zasługuje zastosowanie podwójnej fasady, co zdecydowanie polepsza komfort użytkowania zarówno pod względem mikroklimatu, oszczędności energii, jak i bezpieczeństwa podopiecznych. Dzięki temu otwieralne portfenetry (zamiast często stosowanych parapetów czy balustrad) dają dzieciom nieskrępowany widok, świeże powietrze i bezpieczną zabawę. Całość założenia na rzucie podkowy dobrze wpisana została w konfigurację dużego zróżnicowania poziomów terenu. Niewielki dysonans stanowi termomodernizacja istniejącego, starego budynku kompleksu przedszkolnego z lat 50. XX w., którego struktura elewacji została uspójniona z tym samym „wzorem” elewacji co nowo rozbudowana, tracąc jego oryginalną odrębną cielesność, być może z latami zgubiony powojenny detal, który zachował się na odrestaurowanej wolnostojącej wiacie domykającej patio przedszkola pełniące funkcję placu zabaw".

Pena lista laureatów dostępna jest tutaj: https://npp.slaskie.pl/content/najlepsza-przestrzen-publiczna-2023

ar / bielsko.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.