Edukacja

  • 12 października 2023
  • wyświetleń: 2685

[FOTO] Historia dzieje się na naszych oczach. Uniwersytet Bielsko-Bialski rozpoczął rok akademicki

Pierwszy, historyczny rok akademicki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego został uroczyście rozpoczęty. Inauguracja, która odbyła się w Auditorium Maximum, przyciągnęła wielu gości - polityków, rektorów innych uczelni, władze samorządowe oraz przede wszystkim liczną społeczność akademicką.

Uniwersytet Bielsko-Bialski - inauguracja roku akademickiego 2023/2024 - 12.10.2023 · fot. kr / bielsko.info


Uroczystość poprzedziła krótka konferencja prasowa, w trakcie której jako pierwszy głos zabrał dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i rektor uczelni.

- Nasza uczelnia ma za sobą ponad 50 lat kształcenia - najpierw jako filia Politechniki Łódzkiej, potem jako Akademia Techniczno-Humanistyczna, a dziś mamy inaugurację pierwszego roku na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. To efekt zarówno tych tradycji akademickich, ale też zaangażowania pracowników, szczególnie w ostatnich latach - ona miała dać nam silną pozycję jako uczelni, a zaowocowała możliwością sięgnięcia po godność uniwersytetu - podkreślał rektor.

Bielska uczelnia prowadzi obecnie 26 kierunków, zarówno licencjackich, jak i magisterskich. Zapytaliśmy, jakie ma plany na przyszłość.

- W tej chwili przygotowane są dwa, a trwają prace przy trzecim kierunku, które będą prowadzone tylko w języku angielskim, z myślą o przede wszystkim studentach zagranicznych. Rozwinęliśmy współpracę z uczelniami z innych krajów, obecnie trwa tydzień międzynarodowy, na który przyjechali liczni goście zza granicy. Przyznam też, że pracujemy też nad uruchomieniem dwóch, typowo akademickich kierunków studiów. Nie będę jednak teraz ich nazw ujawniał - zdradził Nowakowski.

Na konferencji prasowej wystąpiła także senator Agnieszka Gorgoń-Komor. - Uniwersytet Bielsko-Bialski powstał dzięki zaangażowaniu wielu osób i ponad podziałami politycznymi. Tym bardziej jestem dumna, że w lipcu w Senacie jednogłośnie przegłosowaliśmy ustawę nadającą tę nazwę uczelni z mojego rodzinnego miasta. To wielki prestiż, ale i zobowiązanie, by kształcić specjalistów którzy będą związani z naszym regionem - przyznała.

Władze miejskie z kolei reprezentowała Dorota Piegzik-Izydorczyk. - Bardzo się cieszę, że miasto Bielsko-Biała, moje miasto, w którym mam zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej, urosło rangą do miasta uniwersyteckiego. To wielki prestiż - zaznaczała.

Na uroczystą inaugurację przyszedł też ministrowie Grzegorz Puda i Stanisław Szwed, posłowie Przemysław Drabek, Mirosław Suchoń, Przemysław Koperski, Mirosława Nykiel, wicewojewoda Jan Chrząszcz czy prezydent Jarosław Klimaszewski.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.