Edukacja

  • 19 czerwca 2023
  • wyświetleń: 2665

Studenci - seniorzy mają już wakacje. Zakończenie roku na ATH

Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zakończył rok akademicki. Uroczystość odbyła się 14 czerwca w auli ATH. Dzień wcześniej w zakończeniu roku uczestniczyli słuchacze wilkowickiej filii bielskiego UTW, spotykający się w Ośrodku Kultury Promyk w Bystrej.

Studenci - seniorzy mają już wakacje. Zakończenie roku na ATH - 14.06.2023 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB


W minionym roku akademickim z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku ATH skorzystało 283 osób. W ciągu dwóch semestrów odbyło się 30 wykładów z różnych dziedzin.

- Atrakcyjnym uzupełnieniem typowych cotygodniowych prelekcji okazały się trzy wykłady łączone z koncertami w ramach programu Orkiestry Telemanna Muzyczna Matura Seniora oraz dwa duże spotkania Klubu Pacjenta, zorganizowane przez Fundację Z sercem do Pacjenta we współpracy z ATH - informowała Renata Morawska-Szetela.

Przez cały rok odbywały się również zajęcia w 16 grupach fakultatywnych - były to cztery grupy gimnastyki rehabilitacyjnej, dwie grupy gimnastyki kręgosłupa, po jednej grupie jogi i pilatesu, trzy kursy komputerowe, trzy lektoraty języka angielskiego oraz zajęcia sekcji brydżowej i malarskiej.

Uczestnicy zajęć malarskich pod opieką prof. Ernesta Zawady mogli wystawić swoje prace w ramach dwóch wystaw zbiorowych: Obrazy sercem malowane (w lutym w Domu Kultury Włókniarzy) i Powiew światła (w czerwcu w Galerii Akademickiej ATH - wystawę można oglądać do końca miesiąca). W Galerii Akademickiej zorganizowano też jedną wystawę indywidualną z pracami Mikołaja Tomczuka, członka sekcji.

Spotkanie kończące rok akademicki prowadziła pełnomocnik rektora ds. UTW Renata Morawska-Szetela. Władze uczelni reprezentował prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. inż. Tomasz Knefel, prof. ATH. W uroczystości uczestniczyli także Elżbieta Rosińska - przewodnicząca Rady Seniorów Bielska-Białej, oraz - Beata Rozpędek z Wydziału Polityki Społecznej Urządu Miejskiego - w imieniu naczelniczki wydziału Ewy Swatek. Wykładowców reprezentował dr Maciej Bujakowski. Oprócz podsumowań i zapowiedzi na kolejny rok wybrzmiały życzenia zdrowych i aktywnych wakacji dla seniorów.

Główną atrakcją programu był wykład Macieja Szymonowicza, poświęcony tradycjom muzycznym regionu i ich powiązaniom z kulturą pasterską i osadnictwem na zboczach Magurki. Znanemu etnografowi i muzykowi towarzyszyli górale z kapeli Spod Magurki - Anna Dobija, Michał Dobija i Krzysztof Pyter.

Jak zapowiedziano podczas uroczystości, zapisy na rok akademicki 2023/2024 rozpoczną się w poniedziałek 4 września, a zajęcia wystartują na początku października.

W dniach 20 lipca do 20 sierpnia biuro UTW będzie zamknięte. W pozostałe dni wakacji można dzwonić codziennie w godz. 9.00-14.00 (tel. 33 8279378) lub kontaktować się mailowo (utw@ath.bielsko.pl).

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.