Edukacja

  • 25 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 2496

Poznają nasze miasto i Polskę. Trwa wizyta studentek z Ukrainy

W Bielsku-Białej trwa wizyta studentek z Ukrainy. Poznają nasze miasto i kraj, ale także uczestniczą w specjalistycznych prelekcjach i warsztatach.

[FOTO] Poznają nasze miasto i Polskę. Trwa wizyta studentek z Ukrainy · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Grupa studentek z Ukrainy w Bielsku-Białej przebywa od 18 do 28 kwietnia w ramach Programu Study Tours to Poland. STTP jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Liderzy Przemian we współpracy z Fundacją Borussia.

W ramach Programu organizowane są wizyty studyjne, w trakcie których studenci różnych narodowości mają szanse na zdobycie wiedzy z zakresu zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, warunków prowadzenia działalności gospodarczej, czy też kultury, sztuki i edukacji.

Ich wizyta to efekt współpracy Fundacji Edukacji Pozaformalnych z Bielska-Białej (FEP) i Pełnomocnika Prezydenta Miasta Bielska-Białej ds. Osób Młodych, odbywa się pod patronatem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.

Do stolicy Podbeskidzia przybyły uczestniczki z różnorodnych miast zachodniej i wschodniej Ukrainy. 24 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej studentki z Ukrainy spotkały się z prezydentem Jarosławem Klimaszewski. Podczas tego spotkania zadawały bardzo konkretne pytania - o sposób finansowania przedsięwzięć samorządowych, o działania władz na rzecz społeczności lokalnej czy rolę młodych osób w rozwoju miasta.

Program pobytu grupy z Ukrainy pełen jest spotkań, prelekcji oraz warsztatów. Oto kilka z poruszanych tematów:
1. Europejskość i historia - wymiar cywilizacyjno-kulturowy Unii Europejskiej Polska w Europie, UE jako projekt cywilizacyjny, obecne wyzwania stojące przed Wspólnotą.
2. Samorządność i świadomy obywatel - subsydiarność, rola samorządu i jego relacje z administracją rządową, współpraca pomiędzy samorządem i społecznością lokalną (np. budżet partycypacyjny, programy współpracy), aktywność organizacji pozarządowych, ruchów nieformalnych, wolontariat.
3. Transformacja i demokracja - funkcja i rola państwa prawa.
4. Regionalność - specyfika kulturowa, historyczna i językowa.
5. Inspiracja - spotkania z liderami, ciekawymi osobowościami ze świata polityki, organizacji pozarządowych, kultury, biznesu - indywidualne historie sukcesu jako inspiracja dla uczestników.
6. Dzień z Polakiem - stworzenie uczestnikom możliwości poznania codzienności Polaków - spotkania rówieśnikami, aktywnymi seniorami oraz wolontariuszami.
7. Komunikacja - media, internet oraz krytyczne myślenie.
8. Edukacja formalna i pozaformalna - system szkolnictwa w Polsce, polityka unijna w zakresie edukacji, system uczenie się przez całe życie.
9. Postawy i role społeczne - jakie przybierają obecnie formę i jak się zmieniają?
10. Ekonomia - zasady funkcjonowania wolnego rynku, warunki prowadzenia biznesu w Polsce, państwo a gospodarka - mechanizmy wsparcia, podatki, inkubatory, parki technologiczne, spółdzielnie socjalne, przedsiębiorczość społeczna.
11. Wyzwania globalne XXI wieku - zmiany klimatyczne i zrównoważony rozwój.

Organizatorzy zapewnili gościom nie tylko bogaty program zajęć i warsztatów w naszym mieście, ale również wiele spotkań m.in. w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Agencji Rozwoju Regionalnego, Redakcji BB, Fundacji Ludzie Innowacje Design, Willi Sixta, Akademii Techniczno-Humanistycznej, Teatrze Lalek Banialuka czy w Punkcie 11.

Podczas wizyty studentki wspierają wolontariusze oraz Młodzieżowa Rada Miasta. Wsparcie zapewniły również ZIAD, Kolej Linowa Szyndzielnia oraz Miejski Zakład Komunikacyjny.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.